Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

21/04/14 od Ola
W temacie: ...i ze świata

Labirynt

osobliwości gotyckiego zdobnictwa

Dziś chciałabym podzielić się z Wami kolejną ciekawostką - tym razem z dziedziny architektury - mam tu na myśli labirynty.

Labirynty kojarzymy przede wszystkim z ciągnącymi się w nieskończoność korytarzami. Ewentualnie może być to labirynt zrobiony w żywopłocie w jakimś parku robionym na modłę francuską (czyli precyzyjnie zaplanowanym - w przeciwieństwie do parku angielskiego gdzie stawiamy na "dzikość" natury i przemyślany bałagan).

Czy spotkaliście jednak kiedyś wzór labiryntu na posadzce? Takie niezwykłe zdobnienie podłóg stosowano w gotyckich katedrach we Francji. Taki labirynt nie pełnił jednak tylko funkcji dekoracyjnej. Wierni którzy nie mogli odbyć pielgrzymki np. Jerozolimy mogli przebyć go na klęczkach - i w ten sposób odbyć symboliczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Najsłynniejszy labirynt znajduje się w Katedrze w Chartres. Koło w które wpisany jest labirynt ma prawie 13 metrów średnicy a łączna długość ścieżki wynosi prawie ćwierć kilometra!

(Daderot, CC BY SA 3.0, http://commons.wikimedia.or...)
Labirynty można też zobaczyć na posadzkach w katedrze w Amiens i w bazylice w Saint-Quentin - obydwa labirynty w kształcie ośmioboku:

posadzka bazyliki w Saint-Quentin posadzka bazyliki w Saint-Quentin (Mattana, [Public domain], http://commons.wikimedia.or...)
posadzka w katedrze w Amiens posadzka w katedrze w Amiens (Wi1234, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)

Piękne, prawda?

A tu bardziej współczesna realizacja z San Francisco:

San Francisco San Francisco (Marlith, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot