Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Czy wiesz gdzie Jeziorna?

rzeka Jeziorka, widok na most koło Tężni rzeka Jeziorka, widok na most koło Tężni (Autor: Albertyanks Albert Jankowski; http://commons.wikimedia.or...)

Jeziorna to dzisiaj dzielnica podwarszawskiego Konstancina-Jeziorny,  przedwojennego letniska i uzdrowiska, słynnego ze swych tężni. Zanim jednak nastała era uzdrowiska, Jeziorna była senną wsią na skraju puszczy i... jurysdykcji marszałkowskiej.

Niekiedy przez wieś przeciagał oraszak królewski, udając się na polowanie. Częściej jednak pojawiali się zwaśnieni szlachcice, w celu odbycia pojedynku. Było to najbliższe Warszawie miejsce, w którym można było swobodnie wyrównać rachunki, albowiem rzeczka Jeziorka stanowiła granicę jursydykcji marszałkowskiej, na terenie której pojedynkowanie sie było surowo zabronione.

Było to na tyle częste zjawisko, że do gwary Warszawskiej weszło nawet powiedzenie - "Czy wiesz gdzie Jeziorna?", będące jawną groźbą. Dziś minęły czasy pojedynków, a urokliwy Konstancin-Jeziorna zachęca różnymi atrakcjami, jak opisanym przez Joannę spływem kajakowym http://beta2.bywajtu.pl/strony/na-mazowszu/notatka/splyw-kajakowy-jeziorka-1/ 

  

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot