Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

06/07/11 od tupek
W temacie: Z kraju...

Aby mieć wieczną miłość...

... należy zawiesić kłódkę na moście i klucz wrzucić do rzeki.

Wiele miast posiada Most Miłości - miejsce, gdzie zakochane pary wieszają kłódki ze swoimi imionami, a klucz do niej wrzucają do wody.

Takie mosty można spotkać m.in. we Florencji czy w Paryżu. W Polsce także jest ich kilka. W Warszawie - Most Poniatowskiego, w Bydgoszczy Most Teatralny, we Wrocławiu Most Tumski, a w Krakowie Kładka Ojca Bernatka, nazywana po prostu Kładką Bernatką.

Kładka Bernatka przeznaczona jest wyłącznie dla ruchu rowerowego i pieszego. Łączy ze sobą dzielnice: Kazimierz i Podgórze. Do użytku oddano ją niedawno – niecały rok temu, a już zdążyła zasłynąć jako Most Miłości.

Wchodząc na kładkę od Podgórza po lewej stronie jest miejsce przeznaczone dla rowerów, po prawej – dla pieszych. Od samego początku na barierce po stronie ruchu pieszego widać przypięte kłódki. Im bliżej środka, tym ich więcej.

Te zawieszone kłódki są przeróżne: Małe, duże, metalowe, drewniane, nowe, trochę zardzewiałe. Wypisano na nich przede wszystkim imiona/ksywy zakochanej pary. Czasem dodano także datę. Pojawiają się również cytaty dotyczące miłości. Obok liter na kłódkach widnieją serduszka, rzadziej słoneczka. Jak powstały napisy? Różnie. Część z nich jest wygrawerowana, część wydrapana. Inne są wypisane mazakiem lub korektorem. Pojawiła się nawet kłódka od roweru, którą starano się uformować w kształcie serca. Rzeczywiście, przypomina serce. Na zdjęciu po lewej stronie widać to dzieło;)
 


Zdania na temat powstania Kładki Bernatki są zróżnicowane. Dla jednych była to zbyteczna inwestycja, tym bardziej, że w pobliżu znajduje się most z wyznaczonym miejscem dla ruchu pieszego. Inni uważają, że taka przeprawa była potrzebna i należałoby stworzyć ich jeszcze więcej. Pomimo różnicy zdań wszyscy kojarzą ją jako Most Miłości – zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot