Lokalnie i ze smakiem
8 osób
Moderatorzy:
    Agata martachowaniec

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

05/11/13 od Agata

Pańska skórka

Cmentarny smakołyk

Wszystkich Świętych i Zaduszki to święta coraz bardziej skomercjalizowane. Stragany ze zniczami, kwiatami, ale też słodyczami, obwarzankami i zabawkami (sic!). Do tego znicze na baterie, takie z diodami. Wisława Szymborska byłaby zachwycona, pasowałyby do jej kolekcji tandety. Aż żałowałam, że wczoraj nie zabrałam takiego, odwiedzając Cmentarz Rakowicki, gdzie jest pochowana.

To dlaczego pańska skórka powinna zostać, a wszystko inne wylecieć? Bo to lokalna tradycja. Sprzedawano ją już na początku XX wieku, jeszcze jako panieńską skórkę - pomagała na kaszel. Wcale nie była smakołykiem cmentalnym - kiedy tylko wyszła z aptek (podobno odkryto, że wcale nie pomaga na wspomniany kaszel), można ją było dostać na każdym rogu. Takie łakocie dla wszystkich. Dzisiaj spotkać ją można tylko przy cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych, może na regionalnych targach. Tylko w Warszawie i okolicach. Malutkie biało-różowe kawałki zawinięte w biały papier. Wierzcie mi, więcej nie zjecie. Jeżeli w ogóle temu kawałkowi dacie radę. Ja męczyłam się kiedyś pół dnia.

Cukier, białka, trochę octu, może soku malinowego. Diabelnie słodka i twarda. Kilkadziesiąt lat temu podobno była bardziej aksamitna, delikatna (stąd też określana była panieńską). Niestety, receptura zmieniła się prawdopodobnie na gorsze. Ale i tak pańska skórka znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych. 

W dzieciństwie babcia i mama mówiły mi, że pańską skórkę żują bezzebne babulinki i tak powstaje. Nie zachęciło mnie to do jej spróbowania i pewnie o to chodziło - to w końcu sam cukier, na którym można sobie połamać zęby. Ale i tak, kiedy tylko luby zawitał w moje rodzinne strony w okolicach Wszystkich Świętych, zaopatrzyłam go w papierowe zawiniątko. Bo tradycja. Raz w życiu można sobie pozwolić, szczególnie za złotówkę.  

Dla ciekawskich - Kraków ma swoją cmentarną słodycz, miodek turecki. 

 

 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
15/04/2014 mzag

Zarzucka

czyli Świętokrzyskie smakuje
2 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od Ola
14/04/2014 hannahbluee

Pyry z gzikiem

4 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od ruda