Kraków
4 osoby
Moderatorzy:
    Agata Mateusz

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Oswajamy fizykę!

W Krakowie, w Parku Lotników Polskich, niedaleko Akademii Wychowania Fizycznego i naprzeciwko centrum handlowego M1, w 2007 roku otworzono Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema.

Czym jest Ogród Doświadczeń?

To park edukacyjny, którego pierwowzorem były takie miejsca jak "Pole Doświadczeń Zmysłowych" w Norymberdze oraz Park Nauki i Techniki La Villette w Paryżu.

Wchodząc bramą naprzeciwko M1 zobaczymy na ogrodzeniu cennik. Po wkroczeniu na teren ogrodu zauważymy budynek, w którym znajduje się kasa. Bilet normalny kosztuje 8 zł, bilet ulgowy (przysługujący uczniom, studentom oraz emerytom) 5,50 zł. Istnieją także inne warianty cenowe, jak np. skorzystanie z żyroskopu czy organizacja urodzin dziecka (www.ogroddoswiadczen.pl/pl.php).

Wędrówka odbywa się wyznaczonymi ścieżkami, które układają się w kształt drzewa. Na końcu ścieżkowych gałęzi znajdują się platformy. Te platformy to miejsca, gdzie umieszczono urządzenia przybliżające nam fizykę. W każdym takim miejscu jest tablica informacyjna, która podpowiada jak wykonać doświadczenie oraz tłumaczy, dlaczego jego wynik jest taki, jaki jest. Teksty umieszczono zarówno po polsku, jak i angielsku. Platform jest ponad 50. Nie sposób, więc wymienić je wszystkie. Wspomnę tylko o tych, które wzbudziły moje największe zainteresowanie.

Pierwszym stanowiskiem, które odwiedziłam był Wir wodny. Urządzenie wyglądało tak, jak widać na poniższym zdjęciu.
 
Kręcąc korbką wytwarzamy wodny wir.

Na innej platformie napotkamy na Żyroskop – zdecydowanie najciekawsza rzecz w ogrodzie. Urządzenie to nazywane również trenażerem lotniczym. Aby skorzystać z atrakcji, należy dodatkowo zapłacić 5 zł od osoby, usiąść i przez 3 minuty jest się obracanym we wszystkie strony. Zanim to jednak nastąpi, instruktor przypomina nas szelkami do fotela. Nawet nasze nogi zostają unieruchomione. Wolne pozostają jedynie ręce. Gdy już jesteśmy zabezpieczeni, zaczyna się… kręcenie we wszystkie strony. Niektórzy nie wytrzymują trzech minut… :)
 
 
Dalsza wędrówka przez huśtawki, równoważnie doprowadza nas w końcu do Kołyski Newtona, która prezentuje zjawisko związane z zasadą zachowania pędu i energii. W sklepie z pamiątkami znajdującym się w tym samym miejscu co kasa, można kupić sobie miniaturową Kołyskę Newtona.

Ciekawy jest także Kalejdoskop. Należy wejść do środka konstrukcji składającej się z trzech luster i obserwować swoje odbicie w lustrze w zależności od położenia.

Podczas całej wędrówki napotkamy także Szumiące rury, Platformę obrotową, Kompas, Zegar słoneczny, Wagę hydrauliczną oraz wiele innych atrakcji.

*** Ogród doświadczeń to doskonałe miejsce na wizytę z dziećmi. Podczas mojej wizyty tam, stanowiły one większość odwiedzających. Jednak dla nieco starszych wizyta w tym miejscu również może być ciekawym doświadczeniem, szczególnie, że o fizyce nie pamięta się na co dzień:)
Więcej informacji o ogrodzie można znaleźć na stronie:  www.ogroddoswiadczen.pl/pl.php

 

  • Kołyska Newtona Kołyska Newtona