Kraków
4 osoby
Moderatorzy:
    Agata Mateusz

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

31/08/14 od Mateusz
W temacie: Co zobaczyć

Biały domek

W centrum Krakowa, nieopodal dworca PKP i Regionalnego Dworca Autobusowego, stoi piękna willa. Naprzeciw rozciąga się największy w okolicy Park Strzelecki. Wokół znajdują się same XIX-wieczne kamienice, jest przyjemnie pomimo dużego ruchu tramwajów oraz przejeżdżających po stalowej, również zabytkowej estakadzie pociągów.

Biały domek Biały domek (M. Jabłoński)

Zabory

Neorenesansowa willa Biały Domek powstała pod koniec XIX wieku, w 1886 roku. Budynek zaprojektował dla samego siebie wybitny krakowski architekt, Alojzy Siadek. U schyłku życia udostępnił swój dom na cele konspiracji.

I wojna światowa

Podczas I wojny światowej mieszkał tam płk. Bolesław Roja, dowódca III Brygady Legionów, mianowany ostatniego dnia wojny komendantem wojskowym zachodniej i środkowej Galicji.

II RP

W okresie międzywojennym willa przechodziła z rąk do rąk, wciąż mieszkały w niej same wybitne osobistości, głównie z otoczenia Józefa Piłskudskiego.

II wojna światowa

Nie jest do końca zbadane, co działo się w willi podczas II wojny światowej. Sprawę utrudnia fakt, że komuniści w pierwszych latach po wojnie zniszczyli wszystkie dokumenty znajdujące się w domu. Wiadomo jedynie – co jest relacją komunistów, czyli mało pewną – że znaleziono tam ważne dokumenty w języku niemieckim.

PRL

Następnie urządzono tam komisariat milicji, w którym przeprowadzano długie i brutalne przesłuchania. Nikt wówczas nie chciał wylądować w „Białym Domku”.

III RP

Złośliwi twierdzą, że tradycję Białego Domku kultywuje obecnie funkcjonująca tam policja – od ponad 20 lat mieści się tam bowiem II Komisariat Policji w Krakowie. Oczywiście jest to grubą przesadą, ale nadal nikt nie chce spędzić tam popołudnia.

Biały domek i policyjne samochody. Za bramą znajduje się areszt tymczasowy. Biały domek i policyjne samochody. Za bramą znajduje się areszt tymczasowy. (M. Jabłoński)

Od 1994 willa znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.