
4 osoby
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Biały domek
W centrum Krakowa, nieopodal dworca PKP i Regionalnego Dworca Autobusowego, stoi piękna willa. Naprzeciw rozciąga się największy w okolicy Park Strzelecki. Wokół znajdują się same XIX-wieczne kamienice, jest przyjemnie pomimo dużego ruchu tramwajów oraz przejeżdżających po stalowej, również zabytkowej estakadzie pociągów.
Zabory
Neorenesansowa willa Biały Domek powstała pod koniec XIX wieku, w 1886 roku. Budynek zaprojektował dla samego siebie wybitny krakowski architekt, Alojzy Siadek. U schyłku życia udostępnił swój dom na cele konspiracji.
I wojna światowa
Podczas I wojny światowej mieszkał tam płk. Bolesław Roja, dowódca III Brygady Legionów, mianowany ostatniego dnia wojny komendantem wojskowym zachodniej i środkowej Galicji.
II RP
W okresie międzywojennym willa przechodziła z rąk do rąk, wciąż mieszkały w niej same wybitne osobistości, głównie z otoczenia Józefa Piłskudskiego.
II wojna światowa
Nie jest do końca zbadane, co działo się w willi podczas II wojny światowej. Sprawę utrudnia fakt, że komuniści w pierwszych latach po wojnie zniszczyli wszystkie dokumenty znajdujące się w domu. Wiadomo jedynie – co jest relacją komunistów, czyli mało pewną – że znaleziono tam ważne dokumenty w języku niemieckim.
PRL
Następnie urządzono tam komisariat milicji, w którym przeprowadzano długie i brutalne przesłuchania. Nikt wówczas nie chciał wylądować w „Białym Domku”.
III RP
Złośliwi twierdzą, że tradycję Białego Domku kultywuje obecnie funkcjonująca tam policja – od ponad 20 lat mieści się tam bowiem II Komisariat Policji w Krakowie. Oczywiście jest to grubą przesadą, ale nadal nikt nie chce spędzić tam popołudnia.
Biały domek i policyjne samochody. Za bramą znajduje się areszt tymczasowy.
(M. Jabłoński)
Od 1994 willa znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.