Krajobraz wina
6 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Disznókő - winnica pod świńską skałą

Winnica nazwę zawdzięcza wierzchołkowi skały, który kształtem podobno przypomina dzika. Niegdyś należała do możnych rodów węgierskich, w czasach komunizmu - jak właściwie wszystkie tokajskie winnice -  do państwowego kombinatu. W 1992 roku kupił ją francuski potentat ubezpieczeniowy Axa. Francuzi wybudowali m.in. nowoczesny kompleks winiarni wg projektu znanego węgierskiego architekta Dezső Eklera. Główny budynek w kształcie łuku z promieniście wychodzącymi przybudówkami  jest przykładem architektury tzw. "organicznej" (kto wie, co to jest, proszę, ręka do góry). Podobnie jak położony nieopodal kolisty garaż na traktory, którego funkcję trudno odgadnąć spoglądając nań z zewnątrz od strony szosy. Jednym kojarzy się z UFO, innym z afrykańskim szałasem. A wam co przypomina?

Obudowana kamieniem stacja ujęcia wody oraz pokryty drewnem kolisty hangar na maszyny. Obudowana kamieniem stacja ujęcia wody oraz pokryty drewnem kolisty hangar na maszyny. (pioter)

Panorama winnicy. Na pierwszym planie nowy kompleks produkcyjno-biurowy, w głębi garaż na maszyny. Architektura Panorama winnicy. Na pierwszym planie nowy kompleks produkcyjno-biurowy, w głębi garaż na maszyny. Architektura "organiczna" nawiązująca do "natury" (tak przynajmniej piszą w przewodnikach). (pioter)

"Organiczny" budynek Disznókő. (pioter)

Widok z wewnątrz na winnicę. Widok z wewnątrz na winnicę. (pioter)

"Organiczny" hall łączący biura i pomieszczenia produkcyjne. (pioter)

Stare piwnice posiadłości z widoczną czarną pleśnią na ścianach. Stare piwnice posiadłości z widoczną czarną pleśnią na ścianach. (pioter)

Piwnica pełna efektów. Piwnica pełna efektów. (pioter)

 

 

  • Skała, od której winnica wzięła nazwę. Obok stylowa altana. Skała, od której winnica wzięła nazwę. Obok stylowa altana. (jaaga)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):