Krajobraz wina
6 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

27/10/21 od pioter

W królestwie Rieslinga

Kilka zdjęć znad Mozeli

Na terenie Niemiec Mozela tworzy niezwykłe krajobrazy. Na długości ponad 100 km slalomem przeciska się przez wzniesienia Eifel i Hunsrueck, wije się jak serpentyna między ich wysokimi brzegami, by w końcu znaleźć w Koblencji swoje ujście do Renu. Pośród jej meandrów jedno z najlepszych miejsc dla siebie w Europie znalazło wino. Mozelskie winnice ciągną się właściwie nieprzerwanie od Luksemburga do Koblencji. Zajmują większość wysokich, nieraz pionowych stoków po obu jej brzegach i budują jeden z najwspanialszych krajobrazów winiarskich na świecie. Urokliwe miasteczka u ich podnóża i średniowieczne zamki na szczytach wzniesień dopełniają widoku.
  Mozela nieopodal Piesportu Mozela nieopodal Piesportu
 
Ponoć mozelskie zbocza kazał obsadzić winoroślami sam Juliusz Cezar. Wino, jakie powstawało z ich owoców, legionistom jednak nie przypadło do gustu. Skarżyli się Cezarowi, że jest szorstkie i kwaśne. - Czy nie lepiej sprowadzać nasze italskie? - pytali. Na to Cezar miał odpowiedzieć, że, owszem, południowe wina są bardzo dobre, ale rozleniwiają i usypiają. Inaczej wina mozelskie, północne i chłodne, te - jego zdaniem - pobudzają do działania. Tyle anegdota. Fakt uprawy winorośli przez Rzymian jest bezsporny, potwierdzają go liczne pamiątki, ale ile prawdy jest w anegdocie, nie wiadomo. Niemniej wskazuje ona na istotny rys tutejszych win, a mianowicie na ich sporą kwasowość. Wszak powstają w jednym z najchłodniejszych regionów winiarskich, gdzie krzewy nie są tak rozpieszczane słońcem jak na południu, ponadto prym wiedzie tu Riesling, bodaj najbardziej kwasowy ze wszystkich szczepów. Riesling zadomowił się tutaj stosunkowo późno, bo dopiero w XVI wieku. Wcześniej najpopularniejszym szczepem był nad Mozelą Elbling, którego uprawia się gdzieniegdzie do dziś, jednak sławę region zdobył dopiero właśnie dzięki Rieslingowi, i to jaką sławę!
 
Riesling nad Mozelą Riesling nad Mozelą
 
Riesling nad Mozelą daje wyjątkowo delikatne wina mimo sporej kwasowości, która jest zazwyczaj równoważona sporą ilością cukru resztkowego. Winom słodkim i tzw. fruchtig ze średnim cukrem Mozela zawdzięcza bardzo wiele, niemniej w ostatnich latach sytuacja się zmienia, w regionie powstaje coraz więcej win z bardzo niewielkim cukrem, bardziej ekstraktywnych i soczystych jak choćby te pochodzące z winnic Heymann-Löwenstein i Van Volxem znad Saary. 
 
Niezapomnianych wrażeń dostarcza też sama podróż wzdłuż krętej i malowniczej Mozeli. Droga wiedzie po obu stronach rzeki w niecce wyrzeźbionej przez rzekę wśród łupkowych skał porośniętych winoroślą. Po drodze mijamy schludne miasteczka z tradycyjną szachulcową zabudową i starymi kościółkami oraz zamki, które tworzyły niegdyś nader gęstą sieć obronną. Niektóre popadły w ruinę i dodają okolicy pewnej romantycznej tajemniczości, inne przetrwały i nadal dumnie panują nad doliną, w której nieśpiesznie płynie Mozela zmierzając do Renu. Od wieków pełniła rolę szlaku komunikacyjnego i transportowego, jednak z uwagi na sporą zmienność poziomu i liczne skały osadzone w jej nurcie w niewielkim stopniu była wykorzystywana żeglugowo. Co innego dziś, gdy jest uregulowana. Suną nią takie barki, że aż trudno uwierzyć, że zmieszczą się w kolejnym ostrym wirażu na rzece. Ale zawsze się mieszczą, nawet te największe, prawie 200 metrowej długości!
  • Jeden z wielu zamków mozelskich Jeden z wielu zamków mozelskich
  • Barka na Mozeli w okolicach Piesport Barka na Mozeli w okolicach Piesport
  • Prawie pionowe stoki w okolicach winningen. Do uprawy winorosli niezbedne jest tu zbudowanie tarasów./ Winorośl rosnąca na łupkowej skale. Prawie pionowe stoki w okolicach winningen. Do uprawy winorosli niezbedne jest tu zbudowanie tarasów./ Winorośl rosnąca na łupkowej skale.
  • Cochem Cochem
  • Nad Mozelą Nad Mozelą