Klatka po klatce
7 osób
Moderatorzy:
    AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

11/01/14 od MarcinM
W temacie: Wideoklipy

Piękno tkwi w prostocie

Kilka słów o "One" Metalliki

W styczniu 1989 roku (dokładnie w dniu 20 stycznia) telewizja (jeszcze wtedy) muzyczna MTV wyemitowała pierwszy teledysk Metalliki. Klip nakręcono do utworu "One" z albumu "...And Justice For All". Dziś co prawda Metallika w dużym stopniu kojarzy się z teledyskami (zwłaszcza w latach 90.), jednak wtedy był to spory przełom. Panowie mieli przecież na koncie już cztery płyty studyjne, a dopiero do numeru z tej czwartej coś nakręcono.

Klip nie cechuje się jakimś wybitnym rozmachem - mamy tu w zasadzie prosty metalowy schemat - ujęcia na grającą kapelę plus sceny z dramatu wojennego z 1971 roku - "Johnny poszedł na wojnę" w reżyserii Daltona Trumbo. Warto wspomnieć że tragiczna historia Johnny'ego Bonhama, bohatera filmu, była punktem wyjścia do powstania piosenki "One", w której narratorem jest przecież potwornie okaleczony żołnierz, pozbawiony niemal wszystkich zmysłów, przykuty do szpitalnego łóżka, marzący jedynie o śmierci.

Mimo że formacja z Bay Area ma na koncie mnóstwo wideoklipów to właśnie "One" pozostanie dla mnie (nomen omen) numerem jeden. Prostota ale nie prostactwo - brutalne i dobitne słowa padające w numerze świetnie uzupełniają się z filmowymi sekwencjami. Dla mnie, obok "Seasons In The Abyss" Slayera, jest to kwintesencja metalowego teledysku.