Klatka po klatce
7 osób
Moderatorzy:
    AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Oscary - Wielkie święto kina

Za najważniejszą nagrodę filmową na świecie uważa się obecnie oczywiście Oscary, mimo że jest to uroczystość związana głównie z produkcjami amerykańskimi. Nagrodę przyznaje co roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Uroczystość odbywa się zazwyczaj w pierwszych miesiącach roku, a nominowane są filmy, które swoją premierę miały w roku ubiegłym. Z tego co pamiętam, kilka lat temu, uroczystość rozdania Oscarów transmitowało w polskiej telewizji TVP. Dzisiaj możemy obejrzeć transmisję jedynie na Canale +.

Kiedy byłam mała, zawsze chciałam obejrzeć chociażby półgodzinną relację z czerwonego dywanu, która poprzedza całą uroczystość, niestety nigdy nie dotrwałam do tej później godziny. ;) W tym roku, wielką galę będzie można oglądać od 2.30 w nocy, z 2 na 3 marca. Ceremonia odbywa się jak co roku, od 2002, w Dolby Theatre w Hollywood. Wcześniej Oscary wręczano między innymi w Pantages Hotel.

31st Acad Awards (Pantages Theatre) 31st Acad Awards (Pantages Theatre) (http://en.wikipedia.org/wik...)

Oscarowe nagrody przyznaje się dziś aż w 24 kategoriach. Składają się na nie między innymi: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor i Najlepsza Aktorka, Najlepsza Muzyka oraz Najlepsze Zdjęcia.

81st Academy Awards 81st Academy Awards (BDS2006/http://en.wikipedia.org/wiki/File:81st_Academy_Awards_Ceremony.JPG)

Pierwsza w historii gala rozdania Oscarów, odbyła się w 1929 roku w Hotelu Hollywood Roosevelt. Trwała zaledwie 15 minut! Od tamtego momentu uroczystość nabrała nieco większej rangi. Od początku istnienia Oscarów aż do teraz, oprócz najlepszych w swoich kategoriach twórców, wybiera się także rekordzistów, których, w związku z dziesiątkami przyznanych nagród, nie brakuje. I tak jednym z nich jest Jack Nicholson - zdobywca aż dwunastu nominacji, w tym trzech nagród, w kategorii Najlepszy Aktor. Natomiast w kategorii Najlepsza Aktorka, rekordzistką okrzyknięto Maryl Streep, z siedemnastoma nominacjami, w tym dwoma Oscarami na koncie. Zdaje się, że trudno będzie pobić Streep, tym bardziej, że w tym roku, zdobyła kolejną - osiemnastą nominację za rolę w filmie Sierpień w hrabstwie Osage.
Natomiast najmłodszą w historii laureatką, była 1934 roku, 6-letnia wówczas Shirley Temple, która otrzymała nagrodę specjalną. Ta mała rozśpiewana blondynka to bohaterka między innymi Złotowłosego brzdąca.

Uroczystość poprzedzająca ceremonię rozdania Oscarów, to rozdanie Złotych Globów. Od lat uważa się to wydarzenie za przedbieg Oscarów. Złoty Glob to nagroda przyznawana zazwyczaj kilka tygodni przed rozdaniem nagród Akademii Filmowej. Przyznawana jest przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Złote Globy zazwyczaj zapowiadają przyszłych zdobywców Oscara.

Jeśli chodzi o tegoroczne typy, to faworytami 86. edycji Oscarów są filmy Grawitacja i American Hustle, które zdobyły po dziesięć nominacji. Za to tak popularny i zbierający ostatnio w kinach szerokie grono widzów, Wilk z Wallstreet, zdobył pięć nominacji. Tyle samo dostał film Her, na którego premierę sama czekam z niecierpliwością. Wśród nominowanych aktorów i aktorek pojawili się między innymi: Christian Bale, Leonardo DiCaprio, coraz bardziej doceniany ostatnio Matthew McConaughey, wspaniała Cate Blanchett, Maryl Streep oraz po raz pierwszy w karierze Sally Hawkins, za rewelacyjną drugoplanową rolę w Blue Jasmine. Szczegółowe informacje na temat tegorocznych nominacji znajdziecie TU.