Klatka po klatce
7 osób
Moderatorzy:
    AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/12/13 od mrtswtk
W temacie: Książka na ekranie

Forrest Gump: książka czy film?

Najlepiej i to, i to.

Zdarza mi się, że najpierw oglądam ekranizację jakiejś powieści, a dopiero później sięgam po książkę. Choć tej kolejności akurat nie lubię, bo czytanie książki to odraczanie sobie przyjemności z poznania pewnej historii. Jeżeli czyta się książkę po obejrzeniu ekranizacji jest to tylko rozciągnięte w czasie docieranie do puenty, która jest nam i tak dobrze znana.

Wyobraźni pozostaje małe pole do popisu, na ogół posiłkuje się obrazami z filmu. No chyba że mamy do czynienia z adaptacją "nie-wprost". Zdziwilibyście się jak bardzo rozbieżne są dzieje filmowego Forresta Gumpa od tego książkowego. Prawdę mówiąc w pewnym momencie fabuła rozjeżdża się tak bardzo, że mamy dwie zupełnie różne, ale porównywalnie zabawne historie.

Książka jest właściwie bardziej optymistyczna, chociażby dlatego, że przyjaciółka Forresta – Jenny, nie doświadcza tylu życiowych traum co jej filmowa wersja i w rezultacie całkiem wesoła z niej babka, która na koniec (uwaga: spoiler!) wcale nie umiera. Umiera za to zaraz na początku drugiej części Gump i Spółka, która została napisana już po premierze filmu, dlatego postrzegam to jako ugięcie się Winstona Grooma (autora książki) na rzecz spójnej kontynuacji filmowego scenariusza.

Książkę polecam wszystkim tym, dla których film Forrest Gump jest zdecydowanie za krótki. Na pewno rozbawi Was więcej przykładów jego przypadkowego udziału w ważniejszych wydarzeniach w historii - ratuje Przewodniczącego Mao od utonięcia, leci w kosmos i zostaje sławnym zapaśnikiem wrestlingu. I co najważniejsze - to w książce pada oficjalnie słowo „sawant”, które wyjaśnia dlaczego nasz bohater jest takim oryginałem, a co z filmu jednoznacznie nie wynika, zwłaszcza jeżeli nie zna się pojęcia tego słowa (tak jak ja nie znałam).

Na koniec nie odmówię sobie podzielenia się z Wami jedną z lepszych scen pozorowanych, czyli filmowym przykładem tego jak Forrest Gump przypadkowo wpływa na dzieje świata:

  • Plakat promujący film Plakat promujący film "Forrest Gump". (Forrest Gump, materiały promocyjne)