Karnawał

avatar: fot. overmundoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

03/03/14 od Ola

Kurentowanie

czyli karnawał po słoweńsku

Słyszeliście kiedyś o kurentowaniu?

Kurentowanie przypomina trochę nasze rodzime zwyczaje, polegajace na chodzeniu z turoniem czy z gwiazdą i w ogóle wszelkie karnawalowe procesje i pochody zwiazane z przebierankami. Ponoć ma ono bardzo stary, słowiański rodowód - obchodzono je kiedyś na całych Bałkanach - jednak dziś zachował się już tylko na Słowenii, w węgierskim Mohaczu, w Serbii i Bułgarii.

Nazwa pochodzi od głównej postaci procesji - czyli Kurenta (lub Korenta). Ma on symbolizować płodność i rozród; ponadto wyraża on pragnienie nadejścia wiosny. Jeśli ktoś ma watpliwości co do charakteru zabawy i jego symboliki niech weźmie pod uwagę, że Kurenty w trakcie pochodu udają nawet, że kopulują z napotkanymi kobietami. Co ciekawe pochody karnawałowe w dawnej Polsce miały podobny charakter i również miały na celu stymulować wzrost, rozwój i płodność.

(By Andrejj, GFDL, http://commons.wikimedia.or...)
Wyjątkowo spektakularny jest strój Kurenta - wykonany z wyprawionej, owczej skóry (dziś najchętniej wykorzystuje się w tym celu skóry merynosów), może ważyć - bagatela - nawet 40 kilogramów. nie wiem jak na Was, ale na mnie robi wrażenie. Całoś uzupełniają krowie dzwonki, długie jęzory, rogi, czerwone ślepia. Swoją drogą Kurent przypomina mi trochę "Dzikie Stwory" z książki i filmu pod tytułem "Gdzie mieszkają dzikie stwory".

Najsłynniejsze kurentowanie odbywa się w miejscowości Ptuj na Słowenii - stało się ono wręcz wizytówką Ptuj, zwłaszcza po tym jak w 1991 roku miasto dołączyło do Federacji Europejskich Miast Karnawałowych (FECC). Ponieważ w mieście tym kurentowanie połączono z innymi atrakcjami (takimi jak ArtFest, EtnoFest) całe karnawałowe kurentowanie w tym roku trwało tam miesiąc - od 2 lutego do 4 marca (niemniej najważniejsze, ostatkowe imprezy zaplanowano od 22 lutego).

Ostatnio komentowane na stronie:
21/01/2014 Ola

Weneckie Maski

3 komentarze, ostatni z 23/01/2014 od MarcinM
14/01/2014 Ola

Karnawał

na pohybel pannom i kawalerom
2 komentarze, ostatni z 14/01/2014 od Ola