Jedzmy zdrowo!
3 osoby
Moderatorzy:
    ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

17/06/14 od ruda
W temacie: Dietetyka

Mit niejedzenia po godzinie 18

Któż nie słyszał teorii, że aby zachować szczupłą sylwetkę, należy ostatni posiłek zjeść przed godziną 18? Zapewne większość z Was kiedyś natrafiła na taką informację, a pewnie kilkoro spróbowało na własnej skórze tego pomysłu. Jednak spożywanie ostatniego posiłku przed godziną 18 tylko na krótką metę da nam pożądany efekt jakim jest spadek wagi. Wystarczy tylko trochę sobie pofolgować, a efekt jojo mamy murowany.

O co zatem chodzi z tą godziną 18? Istniała teoria, że właśnie po tej godzinie spada nam metabolizm, a co za tym idzie znacznie wolniej i dłużej trawimy przyjmowane pokarmy. Idąc tym tropem wymyślono, że najlepiej nie jeść po godzinie 18, dzięki czemu można mieć pewność, że nie przybędzie dodatkowych kilogramów. A jak to się miało do praktyki? Rzeczywiście, osoby stosujące tę zasadę początkowo traciły na wadze, jednak po pewnym czasie ich masa ciała wracała do normy lub nawet była wyższa od początkowej. A dlaczego tak się działo? Ponieważ nie jedząc po godzinie 18 narażały swój organizm na stan głodówki. Przyjmuje się, że jednym z wyznaczników zdrowych nawyków żywieniowych jest regularność spożywania posiłków, czyli mniej więcej co 3-4h. Ostatni posiłek może być przyjmowany na 2h przed snem. Zatem osoby, które np. jadły kolację o 17:30, a śniadanie koło godziny 7-8 po prostu głodziły się. Nasz metabolizm nie lubi takich przerw, ponieważ strasznie się wtedy rozregulowuje. A bardzo trudno jest mu powrócić do stanu wyjściowego. Dodatkowo w teorii niejedzenia po 18 zapomniano o ważnej kwestii – śpiąc również potrzebujemy składników odżywczych, przede wszystkim aminokwasów. Jeśli ich zabraknie, to organizm pobiera je np. z mięśni, czyli kolokwialnie mówiąc trawi je. Spożycie na ok. 2h przed snem nabiału lub warzyw (przy jednoczesnym unikaniu węglowodanów czyli pieczywa, owoców, słodyczy itp.) pozwoli nam uniknąć takiej sytuacji.

Zatem możemy w spokoju jeść po godzinie 18, ale pamiętajmy by się nie objadać oraz nie konsumować ciężkostrawnych potraw, które później będą o sobie przypominać przez całą noc. 

Zdrowa kolacja powinna składać się z warzyw, ale również z nabiału. Zdrowa kolacja powinna składać się z warzyw, ale również z nabiału. (Geoff Peters 604, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Ostatnio komentowane na stronie:
28/07/2014 ruda

Nasiona chia

zdrowotny hit
1 komentarz z 01/08/2014 od ruda
18/07/2014 ruda

Czy warto jeść bakalie?

3 komentarze, ostatni z 21/07/2014 od Ola
15/07/2014 ruda

Wege czy vegan?

1 komentarz z 15/07/2014 od Ola