Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

04/10/13 od Atavus
W temacie: Plemiona, narody, imperia

Sposób na Chińczyka

palarnia opium palarnia opium (en.wikipedia.org)

Chiny to właściwie osobny kontynent, pełen najróżniejszych zasobów. Przekonanie o samowystarczalności i niechęć do Europejczyków pchnęły władców Państwa Środka na początku XIX w. na drogę merkantylizmu a nawet izolacji. Ograniczono handel z zagranicą do działalności wybranych organizacji kupieckich, posiadających uprawnienia monopolistyczne. Od tej pory chiny sprzedawały własne dobra za pieniądze lub kruszec, nie wpuszczając obcych kupców z ich towarami, co powodowało zaburzenia w bilansie płatniczym. Na protesty kupców europejskich władcy mandżurskiej dynastii Qing pozostali głusi. 

Europejczycy jednak znaleźli sposób na chińczyków. Elity chińskie okazały się podatne na ostatni krzyk mody, jakim było palenie opium. Kupcy brytyjscy pragnąc zrównoważyć bilans płatniczy z chinami, na masową skalę zaczęli przewozić opium z Indii i Afganistanu, uzależniając wyższe stany społeczeństwa chińskiego od narkotyków.

Widząc postępującą demoralizację elit, cesarz uciekł się do przemocy, konfiskując i niszcząc przywożone narkotyki. To z kolei zostało potraktowane przez brytyjczyków, którzy święcili wtedy szczyt swojej potęgi, za pretekst do wybuchu wojny. Wojny opiumowe, nastąpiły w ciągu następnych lat (1839-1842, 1856-1860), wymuszając ostatecznie na Chinach otwarcie na europejskich kupców, religie i dyplomację. Nie zaprzestano sprowadzać opium, co pogłębiło kryzys w społeczeństwie Chińskim, doprowadzając do prawdziwej patologii uzależnień. To była cena, którą przyszło zapłacić Chinom za izolacjonizm. 

Zniszczenie chińskich wojennych dżonek - E.Duncan Zniszczenie chińskich wojennych dżonek - E.Duncan (en.wikipedia.org)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot