Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

10/10/13 od Atavus
W temacie: Domy, drogi, miasta

Ojciec klasycyzmu

Palladio

portret Andrea Palladio portret Andrea Palladio (en.wikipedia.org)

Choć klasycyzm architektoniczny kojarzymy najczęściej z XVIII-wiecznym budownictwem, to jego początków należy szukać dwa wieki wcześniej. Za prekursora tego nurtu uważany jest Andrea Palladio (1508-1580), włoski mistrz budowlany i kamieniarz. Sławę zdobył dzięki projektowi ratusza w Vicenzy, w którym wykorzystał antyczne proporcje płaszczyzn i pomieszczeń.

Jego twóczość weszła na trwałe w kraobraz Veneto (prowincja we Włoszech), gdzie pozostawił po sobie kościoły (San Francesco della Vigna, San Giorgio Maggiore, Il Redentore), mosty (Bessano, Torri di Quartesolo) i liczne pałace: Barbaran da Porto, Chiericati, Thiene, Porto, Valmarana. W jego dossier znalazła się także "Villa Rotonda" pod Vicenzą.

Palladio, który naprawdę nazywał się Andrea di Pietro della Gondola, zostawił po sobie własnoręcznie ilustrowane książki o historii architektury ("L'antichit do Roma" 1554 r. i "Quatro libri dell'architecttura" 1570 r.), które zainspirowały sto lat później wielu angielskich architektów. Jego kontynuatorzy stworzyli prąd architektoniczny zwany palladianizmem.  

szkic planu Villa Rotonda szkic planu Villa Rotonda (http://pl.wikipedia.org/wik...)

 

Warszawska Królikarnia jako rodzimy przykład palladianizmu Warszawska Królikarnia jako rodzimy przykład palladianizmu (http://pl.wikipedia.org/wik...)

Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot