Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

09/10/13 od Atavus
W temacie: Biohistoria

Piwo

szumiący motor cywilizacji

sumeryjska tabliczka gliniana z opisem spożywania piwa sumeryjska tabliczka gliniana z opisem spożywania piwa (en.wikipedia.org)

Piwo to jeden z najstarszych produktów zbożowych, niektórzy archeolodzy uważają, że starszy nawet od chleba! Pierwotnie piwo stanowiło gęstą zupę ze sfermentowanych ziaren zbóż. Najprawdopodobniej proces fermentacji opierał się na amalyzie ślinowej, podobnie jak ma to miejsce obecnie jeszcze w Ameryce Południowej przy produkcji chichy lub masaty. Kobiety siedziały nad garem z piwem, przeżuwając ziarna i spluwając do środka. Ślina w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu godzin powodowała fermentację napoju, pożywnego i idealnego do gaszenia pragnienia w upały, zarówno przez dorosłych jak i dzieci.

Zwolennicy pierwszeństwa piwa nad chlebem uważają, że właśnie potrzeba sporządzania tego napoju spowodowała osiedlanie się ludzi i zapoczątkowała rolnictwo. Pierwotne piwo było bardzo treściwe i kaloryczne, według naszych standardów stanowiąc raczej zupę, niż napój. Pondato, było łatwiejsze w spożyciu dla osób z niesprawnymi zębami, takich jak dzieci lub starcy. Nie należy również zapominać, że zawartość alkoholu mogła wpływać przeciwbólowo. Te wszystkie cechy powodowaly, że piwo mogłobyć częstszym skkładnikiem diety niż placki zbożowe czy chleb, które mogły powstać w wyniku przypadkowego wylania się "zupy piwnej" na rozgrzane kamienie ogniska...

Podstawą do tych rozważań są badania porównawcze z etnografią oraz badania zawartości z neolitycznych naczyń ceramicznych z Mezopotamii i Iranu. Natomiast najstarszy historycznie  przepis na piwo mamy dzięki Sumerom, pierwszej cywilizacji bliskowschodniej. Sumeryjskie teksty na tabliczkach glinianych opisują warzenie i spożywanie najstarszego historycznego piwa - sikaru, już 5000 lat temu. Ciekawe, czy mozna powiedzieć, że piwo leży u podstawy naszej cywilizacji? 

Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: