FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

05/11/13 od AgnesO
W temacie: ZJAWISKA

World Press Photo

na okładce Rage Against The Machine

Międzynarodowy World Press Photo, największy konkurs przyznający nagrody fotografom prasowym, budzi wiele dyskusji na temat tego, jakim fotografiom przyznawane są nagrody główne. Z roku na rok są one coraz bardziej drastyczne i szokujące. 

Jedną z pierwszych fotografii, tak dobitnie ukazujących ludzką śmierć, była fotografia Malcolma Browne'a wykonana w 1963 roku. W tym samym roku World Press Photo przyznało jej nagrodę główną. Jest to zdjęcie przedstawiające mnicha buddyjskiego i akt samospalenia. Wydarzenie to było protestem przeciwko prześladowaniu buddystów oraz przeciwko dyktaturze w Wietnamie Południowym. Ofiarą był Thích Quảng Ðức. Spłonął na oczach dziesiątek ludzi, w tym innych mnichów. Browne relacjonował to wydarzenie pełen oczywistych emocji, mówiąc, że mnich nie dokonałby tego aktu, gdyby był pewien, że nikt nie zrobi mu zdjęcia. Po latach przyznał też, że pomógł mu w akcie, wykonując fotografię i pokazując ją całemu światu, co na pewno było celem i jednocześnie wołaniem ofiary o pomoc.

The self-immolation of Thich Quang Duc The self-immolation of Thich Quang Duc (Malcolm Browne)

 

This is the front cover for the studio album Rage Against the Machine by the artist Rage Against the Machine This is the front cover for the studio album Rage Against the Machine by the artist Rage Against the Machine (Epic Record/user Jasper420/en.wikipedia.org)

Ciekawe jest, że podobne zdjęcie z tej serii, wykorzystał do okładki swojej debiutanckiej płyty zespół Rage Against The Machine. Jak pisze Marcin w swoim artykule, to niesamowite zdjęcie przedstawiające spokojnego do granic możliwości mnicha, silnie kontrastuje z muzyką zespołu, znajdującą się na albumie. A może właśnie zabieg połączenia tak mocnego zdjęcia i muzyki pełnej gniewu miało ze sobą w jakiś sposób współgrać?