FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

08/10/13 od AgnesO
W temacie: HISTORIA FOTOGRAFII

Tartanowa wstążka

Pierwsze zdjęcie w kolorze

Pierwsza w historii fotografia wykonana przez Josepha Niepce'a w 1826 roku przedstawia widok z jego okna. Jest to oczywiście czarno-biała fotografia.
Długo po tym wydarzeniu, a właściwie cały XIX wiek, eksperymentowano, aby udało się otrzymać zdjęcie w kolorze. Początkowe próby dawały kolor, ale nie trwały. Dopiero w 1861 roku, czyli ponad 30 lat po wykonaniu piewszej fotografii, udało się odtworzyć świat w kolorze. Wykonał je Thomas Sutton, pracujący na zlecenie Jamesa Clerka Maxwella. Sutton był także twórcą obiektwu panoramicznego oraz lustrzanki jednoobiektywowej.

Oficjalnie pierwsze kolorowe zdjęcie przypisuje się Maxwellowi, gdyż to on jest wynalazcą procesu, ale to Sutton wykonał pierwszą kolorową i przede wszystkim trwałą fotografię, pracując dla Maxwella. Tak naprawdę powstały trzy zdjęcia. Do każdego użył filtrów w różnych kolorach, następnie połączył je w jedną fotografię. Przedstawiało ono tartanową wstążkę i taki też nosi oficjalny tytuł.

Tartanowa wstążka Tartanowa wstążka (James Clerk Maxwell / Thomas Sutton)

 

Pierwsze kolorowe zdjęcie w Polsce wykonał najprawdopodobniej Stanisław Wilhelm Lilpop, pochodzący z rodziny przemysłowców.

Dopiero w 1936 roku fotografia barwna zaczęła robić się coraz bardziej popularna i wtedy właśnie wypuszczono na rynek pierwszy, dający zdjęcia w kolorach, papier światłoczuły firmy Kodak. Od tej pory nie tylko profesjonaliści, ale także zwykli ludzie mogli wykonywać kolorowe zdjęcia. Był to kolejny przełom, już nie tylko w samej dziedzinie fotografii, ale także w sferze społecznej.