FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

18/10/13 od AgnesO
W temacie: ARTYŚCI

W magicznym obiektywie Annie Leibovitz

Zdjęcia Annie Leibovitz kojarzą wszyscy. Jest dzisiaj jedną z najważniejszych fotografek. Jej modelami są gwiazdy kina, celebryci, prezydenci. Kariera fotografki rozpoczęła się w 1970 roku na łamach magazynu Rolling Stone, wtedy jeszcze zupełnie nowego. Dalej było już tylko lepiej. Leibovitz fotografuje dla Vanity Fair, New York Timesa, Newsweeka i wielu innych znanych amerykańskich i europejskich tytułów. Jej partnerką była znana eseistka - Susan Sontag, która także zajmowała się fotografią, z tym, że od bardziej teoretycznej i filozoficznej strony. Były związane aż do śmierci Sontag.

Annie Leibovitz musi mieć w sobie coś wyjątkowego, że wszyscy ludzie, których fotografuje, zupełnie się przed nią otwierają. Jej intymne zdjęcia gwiazd przeszły do historii. Nie wiem czy komukolwiek udało się namówić poważnego Clinta Eastwooda do związania się na potrzeby sesji zdjęciowej albo Whoopi Godlberg do kąpieli w wannie pełnej mleka. Leibovitz potrafi doskonale ukazać swoich modeli w najbardziej intymnych momentach, zachowując ich naturalność. To ona sfotografowała nagą Demi Moore w ciąży i wykonała wspaniałą, delikatną sesję zdjęciową Yoko Ono i Johnowi Lennonowi w dniu jego śmierci. Przez to, że wydarzenie miało miejsce wlaśnie wtedy, zupełnie inaczej patrzymy na to pełne czułości, intymne ujęcie, na którym nagi John obejmuje Yoko.

Yoko Ono and John Lennon Yoko Ono and John Lennon (Annie Leibovitz)

W zdjęciach Leibovitz widać wyjątkową więź między nią, a fotografowanymi. Nie ma w nich grama sztuczności. Artystka używa aparatu niczym czarodziejskiej różdżki i w sekundę zamienia poważne osobistości w zwykłych ludzi, którzy na jej zdjęciach wyglądają na jakoś bardziej podobnych do nas.