Forum

Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

07/09/14 od pinot

Zagospodarowanie terenu

Dyskusja

Przy okazji notatki Luxembourg zaczęliśmy rozmawiać o zagospodarowaniu przestrzeni i jej estetyce. Temat wykracza poza Luxembourg, dlatego też przepinam go do nowej notatki. Zachęcam do wypowiedzi. Jako zagajenie fragmenty wspomnianej dyskusji:

@Mateusz "Luksemburg jest miastem pokazującym jak powinno działać planowanie przestrzenne. Wystarczy spojrzeć na dachy - również na zdjęciach grzani to widać. W Polsce niestety większość traktuje zieloną dachówkę na osiedlu jedynie z czerwoną dachówką jako wybicie się, indywidualizm".

@pinot "Polskę od razu poznaje sie po wjeździe z zachodu lub nawet Czech po tym, że wszystko staje się pstrokate i nierówne, nawet bilbordy przy drodze stoją każdy pod innym kątem :-) Ale tak poważniej: to sprawa kultury i regulacji. Nie wiem dokładnie jak jest w Luxembourgu, ale generalnie w krajach germańskich bardzo dba się o wygląd otoczenia. Nawet domy maluje się wg narzuconych wskazań, pewnie z dachówkami jest podobnie".

@Mateusz "Znamiennym jest, że ludzie bardzo buntują się przeciwko wprowadzaniu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Bo kto ma prawo decydować jak będzie stał mój dom, jakiego koloru będzie dach czy jaki kształt będzie miała działka. Problemem jest też brak takowych planów, które miały być obowiązkowo uchwalone do końca 2010 roku (sic!). Nie mówię tu jedynie o małych miasteczkach, przykładem negatywnym jest chociażby Kraków, gdzie urzędnicy dopiero walczą z uchwaleniem MPZP dla poszczególnych dzielnic. W efekcie na blokowisku znajduje się park, przy wejściu karczma góralska, obok grill-bar i żabka, a dalej domki jednorodzinne i supermarket. Nic nie pasuje do niczego".

A wy co sądzicie?

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
07/09/2014 pinot

Zagospodarowanie terenu

Dyskusja
9 komentarzy, ostatni z 17/09/2014 od pinot