"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

04/08/11 od Jacub
W temacie: Ukraina

Żółkiew

Prawdziwa perła na ukraińskiej mapie

Żółkiew to wyjątkowe miasto na terenie okolic Lwowa. Zabytkowy rynek z pięknymi kamienicami, zamek i inne historyczne budowle zachwycą wszystkich globtroterów.

Miasto posiada polski wątek. Zostało założone na przełomie XVI i XVII wieku. Żółkiew szybko weszła w posiadanie króla Jana III Sobieskiego. Wszystko dzięki matce króla Sobieskiego: była spokrewniona z posiadaczem miasta – hetmanem Żółkiewskim, po którego śmierci przejęła Żółkiew. Po zwycięstwie pod Wiedniem odbywały się tutaj wielkie uroczystości i pokaz trofeów.

Jedną z cenniejszych pamiątek przeszłości jest stojąca przy rynku kolegiata pw. Królowej Niebios – prawdziwy panteon rycerskiej sławy i odwagi. Budowlę zdobią malowidła z postaciami rycerzy, a gdzieniegdzie umiejscowione są kamienne orły. Obok kościoła stoi renesansowa dzwonnica. Niedaleko rynku możemy zobaczyć zamek z XVII wieku. Oprócz tego warto odwiedzić kościół i klasztor Dominikanów, cerkiew i monastyr Bazylianów, cerkiew św. Trójcy, czy wreszcie przepiękną synagogę.

Do Żółkwi bez problemu dojedziemy autobusem z Lwowa, albo pociągiem, który jedzie jednak bardzo długo. Jak zwykle w takich wyprawach najbardziej poręczny będzie samochód…

  • 1 1 (a)
  • 2 2 (a)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq
Notatki o podobnych miejscach: