"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Stanisławów

Ukraińskie miasto o dwóch nazwach

Stanisławów, inaczej zwany Iwano-Frankowskiem, to średniej wielkości miasto położone w środku Ukrainy. Nazwa Iwano-Frankowsk została nadana, gdy Ukraina należała do ZSRR; obecnie większość osób nazwa to miasto Stanisławów.

W mieście znajduje się co prawda lotnisko, ale obsługuje tylko loty krajowe. Z polski najlepiej dostać się tutaj samochodem, bądź autokarem (połączenia z Rzeszowem, Warszawą i Przemyślem). Można też pociągiem (z przesiadką w Kijowie, Lwowie lub Charkowie).

Rynek miejski znajduje się kilkanaście minut od dworca autobusowego i kolejowego. Na środku rynku mieści się bryła czteroramiennego ratusza, gdzie obecnie działa muzeum krajoznawcze. Wokół samego rynku jest sporo kawiarni, sklepów i kiosków.

Na Zachód od rynku zlokalizowany jest barokowy kościół pw. Najświętszej Marii Panny. Wywodzi się z XVII wieku – czasu, gdy powstawało całe miasto. Odnajdziemy tutaj polski akcent – to właśnie w tym kościele Sienkiewicz umieścił scenę pogrzebu Michała Wołodyjowskiego. W latach osiemdziesiątych XX wieku kościół został wyremontowany i otworzono w nim muzeum sztuki. Nieco bliżej rynku mieści się bryła katedry pw. Zmartwychwstania Chrystusa z kolegium jezuickim. Jest to okazała budowla z dwiema barokowymi wieżami. Kawałek dalej znajdziemy kościół ormiański pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Na południe od rynku możemy przejść się po zielonych skwerach wśród których stoi pomnik Mickiewicza. Nieco dalej mieści się synagoga reformowana z końca XIX wieku.
Stanisławów posiada duże zaplecze noclegowe. Warte polecenia są: trzygwiazdkowy pensjonat Auskoprut, zlokalizowany w zabytkowej kamienicy oraz, posiadający o jedną gwiazdkę mniej, ogromny hotel Ukraina. Z tańszych można wymienić hotel Dnister, ulokowany 5 minut od rynku.

Co do strony gastronomicznej, to wybór mamy naprawdę spory. Szczególnie w okolicy rynku mamy wiele restauracji, kawiarni i barów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Iwano-Frankowsk (żeby użyć zamiennej nazwy) to ciekawe miasto z historycznego punktu widzenia, gdzie możemy zatrzymać się na dłużej, żeby spokojnie zwiedzić wszystkie interesujące punkty. W przerwach między zwiedzaniem najbardziej wskazane jest delektowanie się ukraińską kuchnią!

  • 1 1 (a)
  • 2 2 (a)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq