"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

12/02/11 od nat
W temacie: Macedonia

Ochryda i ochrydzkie bisery

najpiękniejsze macedońskie miasto

Ochryda jest punktem obowiązkowym dla każdego kto przyjeżdża do Macedonii. Zarówno zabytkowe miasto jak i jezioro Ochrydzkie nad którym jest ono położone są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O charakterze tego miasta stanowi przede wszystkim tradycyjna architektura. Ochrydzkie domy na starym mieście są pobielane z wysuniętym piętrem zgodnie z tureckim zwyczajem. Z czerwonymi dachówkami, przedzielone wąskimi kamiennymi uliczkami – są po prostu piękne.

W Ochrydzie absolutnie nie można się nudzić. Jest naprawdę wiele do zobaczenia począwszy od prześlicznych cerkwi rozsianych po całym mieście. Na pewno warto zajrzeć do soboru świętej Zofii(1), obok niego wąskie schodki i dalej promenada prowadzą na wzgórze gdzie na skale wiszącej nad jeziorem umiejscowiona jest cerkiew św. Jana Kaneo(2). To naprawdę niesamowity widok – błękit jeziora, nad nią szarość skały i zielona roślinność a między tym wszystkim czerwona XIII wieczna cerkiewka. Wejście do środka, jak do większości cerkwi w Ochrydzie, jest płatny, ale miejsce to absolutnie jest warte zobaczenia.

Dalej od cerkwi ścieżka przez las prowadzi do miejsca gdzie niegdyś mieścił się monastyr i cerkiew św. Pantelejmona. Niestety nie dotrwała ona dzisiejszych czasów, ale niedawno pobudowano tam nową cerkiew św. Kilimenta i Pantelejmona(3). Wokół widnieją fragmenty poprzednich budowli. W nocy jest ładnie oświetlona, a na wracających ze wzgórza czeka przepiękna panorama miasta i jeziora.

Gdzie można jeszcze zajrzeć? Na ochrydzkiej starówce znajduje się również rzymski teatr z II wieku p.n.e(4). Jest całkiem dobrze zachowany, podobno co jakiś czas są tam wystawiane przedstawienia. Jeśli będziecie mieli szczęście, być może spotkacie Slaviana. Nam się przedstawił jako filozof i opowiedział dzieje teatru z fantastycznymi szczegółami i bardzo ciekawie. Co prawda po swojej opowieści poprosił o wsparcie co łaska, niemniej jednak na nie zasłużył :)

Nad miastem króluje także wzniesienie, na którym zbudowana została twierdza cara Samoila(5). Do dziś zachowały się tylko jej mury, po których można się przejść (za drobną opłatą) i z których także świetnie widać miasto i jezioro.

Poza tym jest jeszcze turecka część miasta z meczetami, starusieńkim platanem. Obok starej części miasta ciągnie się do jeziora promenada z restauracjami, kawiarniami, sklepikami, w których można kupić wspomniane ochrydzkie bisery – czyli perły powstałe z łusek ryby żyjącej w jeziorze. Pamiątkowy „must have”! :)

Na znudzonych zwiedzaniem czekają plaże. Z Ochrydy można się na nie dostać busami, które zabierają chętnych z ulic centrum miasta. A woda jeziora jest błękitna, niesamowicie przejrzysta i ciepła. Co prawda na plażach są tłumy, ponieważ Ochryda jest macedońskim kurortem, ale i tak kąpiel w jeziorze uważam za obowiązkowy punkt programu każdego kto wybiera się w to miejsce.

  • (nat)
  • (nat)
  • cerkiew św. Jana Kaneo cerkiew św. Jana Kaneo (nat)
  • widok z twierdzy Samoila widok z twierdzy Samoila (nat)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq