"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Nie tylko nadmorska Chorwacja

Nadmorska Chorwacja powala swoją urodą i rok w rok przyciąga tysiące turystów. Nie należy jednak zapominać, że kontynentalna część kraju oferuje równie wiele. Spróbujmy zatem przyjrzeć się jej obu obliczom.

By odkryć charakter Chorwacji kontynentalnej, najlepiej udać się do Zagrzebia, który niczym nieustępuje innym starym europejskim miastom w rodzaju Krakowa czy Wiednia. Ponieważ z obu wojen światowych oraz konfliktu bałkańskiego wyszedł właściwie bez szwanku, można dziś bez przeszkód podziwiać zabytkową starówkę, urokliwe uliczki, wśród których ciągną się kameralne restauracje, knajpki i kluby.

(Agnieszka Ostrowska)

Góruje nad nimi pasmo gór - Medvednica. Obiegające je deptaki gwarantują niezapomniane widoki na stare miasto. Warto również wspomnieć o skwerkach, charakterystycznych dla Zagrzebia, które pięknie wkomponowują się w otoczenie zabytkowych kamienic. Godne polecenia są też spacery po dzikich bulwarach nad rzeką Savą.

Panorama Zagreb Panorama Zagreb (Suradnik13/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Panorama_Zagreb.jpg)

Życie nocne, jak przystało na europejską stolicę, oferuje spragnionym tego typu rozrywek, sporo atrakcji. Zagrzeb natomiast, spodoba się również miłośnikom muzeów, bo jest ich w tym mieście sporo - m.in. Muzeum Historyczne Chorwacji, Muzeum Przyrodnicze czy choćby Muzeum Archelogiczne, które stanowi nie lada gratkę dla wszystkich zainteresowanych historią tego miasta.

Do stolicy Chorwacji niestety nie można dostać się drogą lotniczą, a w każdym razie nie bezpośrednio - połączenie z Polską ma tylko Zadar i Rijeka, a oba miasta dzieli od Zagrzebia kilka godzin jazdy autokarem lub pociągiem. Najprościej więc wybrać połączenie kolejowe z przesiadką w Wiedniu lub Budapeszcie - do stolic Węgier lub Austrii jedzie się wtedy nocą, by rano wyruszyć do Zagrzebia i zameldować się na miejscu około południa. Przejazd autokarem również nie obędzie się bez przesiadki.

Rijeka Rijeka (Agnieszka Ostrowska)

Zagrzeb stanowi idealną bazę wypadową na chorwackie wybrzeże. Skupmy się więc może na jego północnym krańcu, którego klejnotem jest Rijeka. Jest to miasto o bogatej historii i dość przewrotnej historii. W ciągu ostatnich dwustu lat przechodziło kolejno z rąk Austriaków pod jurysdykcję węgierską (był to jedyny moment, gdy Węgry miały dostęp do morza!), a następnie włoską i wreszcie chorwacką.

Rijeka Rijeka (Agnieszka Ostrowska)

Przez cały ten czas - czy jako włoskie Fiume, czy chorwacka Rijeka - jego nazwa oznaczała po prostu rzekę. Pomimo upływu lat i niespokojnych dziejów miasto zachowało jednoznacznie włoski charakter - zwłaszcza architektura monumentalnych kamienic i placyków wskazuje na Italię.

To właśnie napawanie się pięknem miasta czy spacery wzdłuż portu decydują o jakości Rijeki. Niestety wszyscy, którzy przybędą tam spragnieni plażowania, będą raczej musieli obejść się smakiem, bo w obrębie miasta nie ma żadnych kąpielisk. Miasto ma charakter przede wszystkim przemysłowy.

Na szczęście można skorzystać z komunikacji miejskiej, by w dwadzieścia minut dojechać choćby do Opatii, a więc lokalnego kurortu i w cieniu cyprysów oddawać się słonecznej kąpieli. Warto również wybrać się na spacer główną ulicą, ocienioną przez szpaler zabytkowych secesyjnych hoteli.

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq