"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Mostar

świadectwo historii

Mostar to miasto położone w południowo - zachodniej części Bośni i Hercegowiny, nad rzeką Neretwą. Najbardziej znany jest z kamiennego mostu znajdującego się w jego zabytkowej części. Most ten powstał w 1566roku, lecz w trakcie działań wojennych w 1991 został doszczętnie zniszczony. Dopiero w 2004 roku udało się go odbudować i dziś znów króluje w Mostarze. Z mostem związana jest ciekawa tradycja. Otóż latem, skaczą z niego do rzeki śmiałkowie, należący do Klubu Skoczków. W lipcu odbywa się doroczny konkurs skoków, a na co dzień można na moście spotkać panów, w charakterystycznych czerwonych kąpielówkach, którzy po tym, jak od turystów zbierze się odpowiednio wysoki datek, skaczą do wody. Warto dodać, że most znajduje się 20m nad powierzchnią rzeki, a sama Neretwa w swym środkowym nurcie posiada wiele wirów, stąd skakać mogą tylko doświadczeni pływacy.
 
Most w Mostarze Most w Mostarze (Michael Cavén, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
 
Nabrzeże Neretwy. Niestety kiedy byłam w Mostarze w kwietniu 2012 pogoda mnie nie rozpieszczała i ciągle lało. Nabrzeże Neretwy. Niestety kiedy byłam w Mostarze w kwietniu 2012 pogoda mnie nie rozpieszczała i ciągle lało. (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)
 
Nie tylko sam most jest atrakcją Mostaru. Warto również przespacerować się po jego kamienistej starówce, z wąskimi uliczkami. Oczywiście ona również została po wojnie odbudowana, na szczęście zachowano praktycznie w 100% jej dawny wygląd. Tak naprawdę nie ma się wrażenia, że budynki nie pochodzą z odległych nam wieków.
 
Zabudowania starówki Zabudowania starówki (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)
 
Oczywiście w Mostarze można zakupić liczne pamiątki, które wystawiane są na bazarku nieopodal mostu. Oprócz typowych badziewi "made in China" znajdziemy rękodzieła wykonywane najczęściej na zapleczu sklepików lub w pobliskich domach.
 

Na koniec warto dodać, że po opuszczeniu "Starego Mostaru" i wejściu do nowszej części miasta możemy natrafić na liczne ślady tej nie tak dawno odbywającej się tutaj wojny: domy ruiny, domy ze śladami po kulach czy liczne białe cmentarze. Stanowią oni milczących świadków krwawych wydarzeń, jakie dotknęły te ziemie i przypominają mieszkańcom oraz turystom o tym, że ta część historii wydarzyła się nie tak dawno temu. 

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq