"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Makedonium w Krushevie

Chodźcie zobaczyć najdziwniejszy pomnik w byłej Jugosławii!

Ostatnio wspominałam o Krushevie i jego zabytkowej architekturze. Jednak na przedmieściach tego miasteczka możemy znaleźć obiekt, który swoją nowoczesnością wyprzedza mocno epokę. Każdą epokę.

Jest nim pomnik autorstwa Jordana Grabulovskiego i Iskry Grabul z 1974 roku. Pomnik upamiętania powstanie ilindeńskie z 1903, kiedy to Macedończycy wzniecili bunt przeciwko Imperium Osmańskiemu. Powstanie nazywane jest powstaniem ilindenskim, gdyż wybuchło 2 sierpnia, czyli w dniu świętego Eliasza (sveti Ilija); trwało krótko i zostalo krwawo stłumione. Niemniej w macedońskiej historiografii jest niezmiernie ważne, gdyż w tym dniu proklamowano Republikę Krushewską, niejako poprzedniczkę obecnej Republiki Macedonii.

Powstanie stłumiono, ale pamięć o nim przetrwała. 2 sierpnia jest dziś świętem narodowym, hucznie celebrowanym w Macedonii, a główne obchody odbywają się właśnie w Krushevie, do którego zjeżdżają ludzie z całego kraju (dzięki specjalnie wynajętym przez władze autobusom, które wyjezdżają z samego rana ze wszystkich ważniejszych miejscowości w kraju).

(Aleksandra Foryś)
I tak upamiętniający te wydarzenia pomnik Makedonium jest dziełem cokolwiek.. niezwykłym. Pomnik jest częścia większego kompleksu, który rozciąga się na obszarze ok. 12 hektarów. Zaczyna sie on bramą symbolizującą "okowy tureckiego jarzma" które zerwali powstańcy. Dalej jest już tylko ciekawiej - choć przyznam ze nie wszystkie elementy kompleksu były dla mnie czytelne. Całość wieńczy pomnik który zawsze kojarzy mi się z miną morską. Ironia polega tu na tym że Macedonia nie ma dostępu do morza. Drugie skojarzenie to statek kosmiczny.

Wejście na teren kompleksu Wejście na teren kompleksu (Aleksandra Foryś)
Oczywiście tytuł "najdziwniejszego pomnika byłej Jugosławii" jest tu przesadzony. Ale tylko trochę - przy czym śpieszę podkreślić, że jest to moja subiektywna ocena z którą nie musicie się zgadzać. Dla chętnych polecam przejrzenie galerii w której można zobaczyc inne, równie brutalne estetycznie pomniki z byłej Jugosławii.

W środku Makedonium W środku Makedonium (Aleksandra Foryś)

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq