"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

08/02/13 od Agata
W temacie: Ukraina

Krasny Kamień

Wspinaczki na Krymie ciąg dalszy

Była Nikita, czas na wielką skałę w środku niczego. Nie ma już dodatkowych atrakcji w postaci pobliskiej plaży, ale jest gwarne miasteczko wspinaczkowe, właściwie przez cały sezon.

Ten kolejny region wspinaczkowy znajduje się kilka przystanków trolejbusowych przed Nikitą, jadąc z Symferopola. Wysiadamy w Krasnym Kamienu (Krasnokamianka, ukr. Краснока́м'янка). I teraz już tylko w górę, za pojawiającymi się tam i ówdzie tabliczkami „RED STONE”. Po drodze miniemy kilka małych sklepów spożywczych i jeden ze sprzętem wspinaczkowym. Dojście do celu zajmuje jakieś 30-40 minut od przystanku i nie jest to przyjemna droga, szczególnie jeżeli targamy ze sobą cały szpej i sprzęt biwakowy. 

(A.Kozłowska)

Czerwony Kamień w pełnej krasie, od tej mniej zanamiotowanej strony, fot. M. Jabłoński  


Tak jak w Nikicie rozbijanie się pod skałami jest zabronione, tak tutaj hulaj dusza. Dlatego dookoła skały ciężko o wolne miejsce, tyle tu namiotów. Niektórzy zakładają obozy na wiele dni, w końcu mają co robić – jest tu bardzo dużo bardzo różnych dróg, znów najwięcej tych trudniejszych (w przedziale 7a-8a).

To miejsce sticte wspinaczkowe, na najbliższą plażę jest ok. 5 km, atrakcji dookoła nie ma. Jest niewielkie jeziorko, ale stan wody raczej nie zachęca do kąpieli. Za to jest barwna, głośna duża grupa wspinaczy, czasami biesiadujących do samego rana. Biegają dzieci, pod nogami plączą się psy, cały czas ktoś chodzi z menażkami po wodę. Taka tymczasowa wspólnota pasjonatów. Chociaż za radą miejscowych lepiej nie zostawiać namiotu samego. Albo przynajmniej zabierać ze sobą pod ścianę cenne rzeczy.

 

(A.Kozłowska)

Jedna z zalet tego miejsca - spektakularne wschody słońca, z Morzem Czarnym i opiewanym przez Mickiewicza Ajudahem w tle, fot. M. Jabłoński  


Gdybym miała wybierać spośród dwóch opisanych regionów (więcej o Nikicie), wybrałam Nikitę. O niebo ciekawsze miejsce nie tylko do wspinaczki.
 
  • (A.Kozłowska)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq