"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Jedziemy na sobor!

czyli dzień świętej Petki w Macedonii.

Wieczorem w dzień świętej Petki 8 sierpnia do Mlado Nagoricane zjeżdżają Macedończycy z okolicznych wsi i miasteczek.

Pierwsze co robią gromadzący się ludzie to idą do cerkwi św. Petki znajdującej się we wsi, tam zapalają świeczkę. I tu kończy się czas dla macedońskiego ducha, a zaczyna czas dla ciała. Dla pokrzepienia jest hamburger z osła, Skopsko (piwo) a potem to już tańce do białego rana.

Sobor, czyli to zgromadzenie w dniu św. Petki jest szczególne. Odbywa się na świeżym powietrzu. Niedaleko od cerkwi poustawiane jest mnóstwo straganów i stoisk na których sprzedawane są zarówno kiełbaski z grilla jak i wspomniane ośle burgery. Znajomi przekonywali mnie, że to jedyne miejsce gdzie można spróbować tego specjału. I rzeczywiście – fakt przekształcania osiołków na kotlety był równie zaskakujący dla mnie jak i dla Macedończyków z pobliskiego Kumanova, od których próbowałam się dowiedzieć co wiedzą o tej tradycji.

Tak więc zagryzając bułkę z osłem można się rozejrzeć skąd dochodzi muzyka. Jej źródłem jest didżej usadowiony ze swoim sprzętem na szkolnym boisku. Słychać przede wszystkim tradycyjną mieszankę serbsko macedońską plus oczywiście turbo folk. A tłumy tańczą! Bałkańskie tańce korowodowe są moją wielką miłością. Starzy i młodzi, kobiety, mężczyźni i dzieci tańczą w kole trzymając się za ręce. Prostą wersję „horo” można załapać bardzo szybko i dołączyć do tańczących, natomiast przy trudniejszych, bez wcześniejszej wprawy lepiej tylko popodziwiać, jeśli nie chce się zgubić nóg w szalonym pędzie.

Prawdziwa Macedonia w ludowym wydaniu :)

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq
Notatki o podobnych miejscach: