"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

07/08/14 od ruda
W temacie: Serbia

Guča

Festiwal Trąbek

Od wczoraj, to jest 6 sierpnia trwa Guča, czyli festiwal trąbek. To serbskie święto muzyki przyciąga do tego kraju ludzi z całego świata, a miejscowość Guča zyskuje na czas jego trwania sporą rzeszę nowych mieszkańców (co rok w festiwalu uczestniczy prawie pół miliona ludzi).

Pierwsze Zgromadzenie Trębaczy (bo tak brzmi formalna nazwa tego festiwalu) odbyło się 16 maja 1961 roku w Gučy. Początkowo miało bardzo lokalny charakter i nie było zbyt znane. Z czasem jednak, wiadomość o festiwalu trębaczy zaczęła się rozchodzić najpierw po Europie, a później po świecie i w ten sposób, obecnie spotkamy tam ludzi nie tylko z Bałkanów, ale również Meksyku czy nawet Chin.

Przez 4 dni cała Guča 24h na dobę rozbrzmiewa dźwiękami trąbek, a życie w Serbii praktycznie na ten czas zamiera, skupiając się na tym, co dzieje się na festiwalu. Nie każdemu zapewne może odpowiadać fakt, że zewsząd rozchodzi się donośny dźwięk trąb. Trębacze bowiem nie grają jedynie na scenie, lecz również w restauracjach, knajpkach i na ulicach. Zazwyczaj za swoją grę oczekują zapłaty, więc często otaczają wianuszkiem stolik, przy którym ktoś siedzi i grają tak długo, aż otrzymają pieniądze. Co ciekaw większość muzyków przyjeżdżających na Gučę, to samoucy. Część nawet nie zna nut, co nie przeszkadza im w znakomitej grze. Warto jednak dodać, że na festiwalu pojawiają się coraz częściej nie tylko trębacze, co ma za zadanie urozmaicić nieco ten trąbkowy "chaos".

Guča to prawdziwe święto muzyki, wspaniała zabawa w gronie rozentuzjazmowanych ludzi. A ponieważ rzecz dzieje się na Bałkanach, to nie może być nudno i spokojnie, zatem polskie, słowiańskie dusze z pewnością dogadają się z tymi bałkańskimi. Bo warto dodać, że na Gucę przyjeżdża mnóstwo Polaków, a w naszym kraju powstaje coraz więcej biur, które specjalizują się w organizowaniu wyjazdów właśnie na ten festiwal.

Guca trwa od 6 sierpnia do 10 sierpnia.

(steffen42, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Zapraszam również do obejrzenia krótkie go filmiku, który dobrze obrazuje sam festiwal:

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq