"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

03/08/11 od Jacub
W temacie: Ukraina

Drohobycz

Miasto powstałe dzięki soli.

Pierwsze wzmianki o wydobyciu soli w Drohobyczu pochodzą z wczesnego średniowiecza. Miasto leżało wtedy na tzw. szlaku solnym, co sprzyjało jego rozwojowi. Dlatego herb Drohobycza to dziewięć główek soli zwanych „topkami”.

Drohobycz jest znany głównie za sprawą pisarza Bruno Schulza – jednego z najlepszych prozaików XX wieku, który spędził tam większość życia. Z kolei dla Ukraińców miasto wiąże się z postacią Iwana Franki – ukraińskiego poety, pisarza i pieśniarza.
 

3 3 (an)

 

Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest stare miasto, które tworzy dzielnica nazywana kiedyś Zwarycką. Znajduje się tu monumentalny ratusz, pochodzący z XX- lecia międzywojennego, cenna gotycka parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kilka zabytkowych cerkwi, oraz Wielka Synagoga w dzielnicy Łan. Warto zwiedzić również Muzeum Regionalne Drohobyczczyzna , które dysponuje ciekawymi zbiorami sztuki.

Do Drohobycza można wybrać się samochodem, ale równie dobrze można dotrzeć tu pociągiem lub autobusem – z Lwowa, czy z pobliskich Stryja i Sambora.

W Drohobyczu dosyć ciężko jest o nocleg, dlatego najlepiej dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem, żeby potem nie mieć niespodzianek.

Najlepsze knajpy znajdują się przy rynku – „Alibi”, „Bistro FR”, czy ekskluzywna „Ukraina”. Tutaj możemy najeść się do syta po długich godzinach zwiedzania.

  • 1 1 (an)
  • 2 2 (an)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq