"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

26/01/14 od Ola
W temacie: Macedonia

Architektura Skopje - odsłona druga

czyli szaleństwo pomników

Ostatnio wspominałam o Skopje i jego niezwykłej a czasem wręcz brutalnie surowej architekturze.


Warto jednak pokazać też inną, bardzo charakterystyczną cechę stolicy Macedonii. Mam tu na myśli szaleństwo pomników, które ogarnęło miasto w ostatnich latach, w ramach projektu Skopje 2014.

W ramach projektu postanowiono, w kontrze do dotychczasowej modernistycznej architektury, ozdobić miasto szeregiem pomników, wybudować nowe muzea i inne cuda. Cuda na kiju. Za 80 mln euro (wersja oficjalna - nieoficjalnie mówi się nawet o 500 mln). Jednocześnie projekt wpisuje się w szerszy nurt polityki historycznej i budowania tożsamości narodowej.

(Aleksandra Foryś)
Koszt projektu budzi największe kontrowersje - wiele Skopian w rozmowach ze mną podkreślało absurdalność inwestowania takiej sumy pieniędzy w projekt urbanistyczny - w sytuacji gdy Macedonia zmaga się z całą masą innych, bardziej palących problemów (jak choćby bezrobocie na poziomie 30%).

Jeździec na koniu aka Aleksander Macedoński Jeździec na koniu aka Aleksander Macedoński (Aleksandra Foryś)
Dodatkowe emocje podsyca sam efekt wizualny - który dla mnie przyznam szczerze jest po prostu koszmarny. Kiedyś naprawdę lubiłam główny plac Skopje - znajdujący się tuż przy kamiennym moście. Była to duża, pusta przestrzeń. Teraz został on upstrzony pomnikami - zupełnie bez ładu i pomysłu, nad którymi góruje 22-metrowy pomnik "Jeźdźca na koniu" - którego i tak wszyscy uważają za  pomnik Aleksandra Macedońskiego (nazwa ma po prostu nie drażnić Greków).

Oczywiście nie jest tak, że wszystko jest "be". Jest kilka wartościowych obiektów, które mi prywatnie bardzo się podobają, np. pomnik skaczącej do wody pływaczki za swój dynamizm, czy budynek muzeum archelogicznego - mam jednak wrażenie że gubią się wśród pozostałej, architektonicznej tandety. Szkoda.

(Aleksandra Foryś)

(Aleksandra Foryś)
(Aleksandra Foryś)
A tu możecie zobaczyć założenia projektu Skopje 2014 w formie średnio udanej prezentacji multimedialnej (szczególnie jak na projekt za 80 mln euro):

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq