"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

02/12/13 od Ola
W temacie: Macedonia

Aleksander - Macedoński czy Wielki?

- Jak masz na imię?
- Aleksandra
- O! Jakie masz ładne macedońskie imię.

Co drugi mężczyzna czy chłopiec w Macedonii ma na imię Aleksander. Posiadaczki żeńskiej odmiany tego imienia spotykałam tylko trochę rzadziej. Przez to, że mam na imię Aleksandra niejednokrtonie słyszałam, że jestem prawie Macedonką. Nie wiem co moi macedońscy znajomi powiedzieliby o moim siostrzeńcu który ma na imię Filip Aleksander. Pewnie z marszu przyznaliby mu macedoński paszport (imię Filip II nosił ojciec Aleksandra Wielkiego). I nieważne, że współczesnych Macedończyków od czasów Aleksandra Macedońskiego (AKA Wielkiego) dzieli np. napływ na te ziemie Słowian, którzy drastycznie zmienili skład loklanej ludności.

Oczywiście Grecy mają na temat narodowości Aleksandra zupełnie inne zdanie, niż Macedończycy. Dla nich nie ulega watpliwości, że Aleksander był Grekiem. Koniec i kropka.

Jeździec na koniu, pomnik na głównym placu w Skopje Jeździec na koniu, pomnik na głównym placu w Skopje (Aleksandra Foryś)


Aleksander Wielki, który podbił w starożytności "pół świata", jest dla narodowej mitologii Macedończyków postacią kluczową. Nieważne że wtedy nie było czegoś takiego jak narodowość w takim sensie, w jakim rozumiemy dziś to pojęcie - bo jest to stosunkowo nowy "wynalazek" (więc nie sposób mówić o narodowości Aleksandra). Ważne jest tu coś innego  - jeśli bowiem uwierzymy w mit, że Aleksander był Macedończykiem, to Macedonia ma długą tradycję hstoryczną i to legitymizuje niejako jej prawo do bycia odrębnym państwem. A państw, które upominają się o jej ziemię, nazwę lub rząd macedońskich dusz jest sporo - bo rzecz dotyczy właściwie wszystkich jej sąsiadów.

Mamy więc Grecję, która zablokowała możliwość używania przez Macedonię nazwy "Macedonia" na arenie międzynarodowej - gdyż jest to nazwa jej historycznej krainy. Dlatego Macedonia w oficjalnych stosunkach międzynarodowych funkcjonuje jako FYROM  (Former Yugoslav Republic of Macedonia - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii). Jednym z nielicznych państw, które używaja nazwy Macedonia - chyba na złość Grecji - jest Turcja.

Jest też serbska Cerkiew, która nie uznaje odrębności macedońskiej Cerkwii (kolejny ważny atrybut niepodległego państwa), i póki nie dojdzie do porozumienia w tej kwestii między obydwiema Cerkwiami, macedońska Cerkiew będzie funkcjonować w zasadzie nielegalnie.

No i na koniec Bułgaria, która w ogóle nie uznaje Macedończyków jako odrębnego narodu, tylko uważa ich za ludność bułgarską, a język macedoński jako dialekt języka bułgarskiego (co ciekawe mieszkańcy Macedonii coraz częściej deklarują narodowość bułgarską w celu uzyskania unijnego paszportu).

A cały ten hałas o kraik, który jest wielkości województwa mazowieckiego.

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq