Droga. Byle tania.
6 osób
Moderatorzy:
    Agata mrtswtk

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

07/03/12 od olekc

Latanie po Europie

Tanie linie lotnicze

Mimo dziesiątek odbytych podróży, jeszcze nie napisałem notatki na temat latania samolotem po Europie. Do tej pory byłem przekonany, że każdy zna i wie wszystko o tanich liniach lotniczych. Z przerażeniem odkryłem jednak, że chodzą po świecie ludzie, którzy jeszcze nigdy nie lecieli tanimi liniami a nawet o nich jeszcze nie słyszeli.

Istnieje kilka zasad, których należy się trzymać, kupując bilety i latając tanimi liniami, bo można mocno przepłacić i podejrzewam, że duża część przychodu tanich linii lotniczych pochodzi od nieuważnych klientów, uiszczających dodatkowe opłaty.
 

(Olek)

 
Po pierwsze - szukanie biletu. Radzę szukać bezpośrednio na stronie linii lotniczej, lub z mocno zaawansowanej wyszukiwarki. W większości wyszukiwarek tanie linie nie są nawet uwzględniane.

Zanim wybierzemy cel podróży i dokładną datę, radzę zobaczyć na dole po lewej stronie oferty specjalne. Często można tam znaleźć ostatnie oferty na tanie loty do największych miast w Europie.

Jeżeli mamy już ściśle określoną destynację, to należy wpisać datę i nazwę w wyszukiwarce, zaznaczyć, że zgadza się z warunkami i szukać tanich lotów. Wyszukiwarka pokazuje loty z cenami na cały tydzień. Warto klikając zobaczyć dokładne ceny, ponieważ w niektórych lotach uwzględnione zostają opłaty a w niektórych nie. Najtańsze loty są w najmniej atrakcyjne dni, czyli na przykład wylot w czwartek a powrót w poniedziałek.

Po wybraniu wylotu i powrotu, należy kupić bilet. Jest to dosyć kłopotliwe, ponieważ klient zasypywany jest reklamami i dodatkowymi ofertami. Przy zakupie biletu trzeba wyraźnie wybierać na każdym kroku, że nie chce się zakupić dodatkowych usług, uprzywilejowanego miejsca w samolocie i ubezpieczenia. Przycisk „brak ubezpieczenia” jest ukryty między nazwami krajów, więc trochę to denerwuje.

Jak już uporamy się ze wszystkimi dodatkowymi usługami, przychodzi moment płatności. Każdy, kto nie ma specjalnej Karty Ryanair ma naliczaną dodatkową opłatę za płatność, wysokości kilkudziesięciu złotych. Warto dlatego przed zakupem znaleźć kogoś, kto dysponuje specjalną kartą.

Jak już dokonamy płatności i nie damy się naciągnąć na milion różnego rodzaju ofert specjalnych, to jesteśmy na dobrej drodze do kupienia biletu. Od 15 dni do kilku godzin przed odlotem należy się wczekować i wydrukować kartę pokładową. Nie zrobienie tego może skutkować naliczeniem dodatkowej opłaty ponad 100 zł za check in na lotnisku.

Bagaż należy spakować do jednej małej torby. Dokładne dopuszczalne wymiary bagaży podane są na stronie internetowej. Za przekroczenie liczby, wagi lub rozmiarów bagażu naliczana jest kolejna opłata około 100 zł.

Kolejnym wydatkiem, jaki należy brać pod uwagę, jest dojazd z lotniska do miasta. Tanie linie wybierają lotniska tańsze, więc oddalone od centrum. Powoduje to, że koszt biletu na autobus do miasta może przewyższyć koszt biletu na samolot. Jeżeli różnica w cenie między normalnymi liniami a tanimi jest niewielka, radzę wybrać ofertę trochę droższą, ale zawierającą w sobie już wszystkie dodatkowe opłaty.

Latanie tanimi liniami lotniczymi pozostaje tanie, dopóki nie damy się nabrać na dodatkowe ubezpieczenia i specjalne oferty. Klient jest zasypywany ofertami na każdym kroku i należy naprawdę bardzo uważać. Radzę poświęcić trochę czasu na kupowanie biletu, zwłaszcza za pierwszym razem, i przeczytać wszystkie warunki podane na stronie.

Tanie linie lotnicze to między innymi: Ryanair, Wizzair, Easyjet. Co jakiś czas pojawiają się i znikają kolejne firmy na rynku. Strony internetowe największych tanich linii lotniczych to www.ryanair.com, www.wizzair.com i www.easyjet.com.

  • (Olek)