Daleko w górach
3 osoby
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    Ola Agata Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Via ferraty - czym to się je?

Odcinek 1. Prawdziwa wspinaczka dla początkujących

Co zrobić, jeśli kochasz wysokie góry i wspinaczkę, ale nie znasz się na tym wystarczająco dobrze, żeby zdobywać górskie szczyty z własnym sprzętem? Via ferraty to idealny stopień pośredni między trekkingiem a wspinaczką górską.
 

Dolomity Dolomity (Anna Ciepiela)

 
Via ferrata oznacza z włoskiego "żelazna droga". Ferraty to szlaki turystyczne przygotowane w taki sposób, aby można się było na nich samodzielnie asekurować. Fragmenty niebezpieczne - prowadzące nad przepaścią lub trudne do przejścia - są wyposażone w stalowe liny lub drabinki, do których można się przypiąć, by bezpiecznie pokonać trasę.

Dolomity Dolomity (Anna Ciepiela) Ferraty są popularne we Włoszech, Francji, Chorwacji, Niemczech, Austrii i innych górzystych krajach. Co ciekawe, pierwsze tego typu trasy powstały we włoskich Dolomitach w czasach pierwszej wojny światowej - aby ułatwić żołnierzom przeprawy przez góry. Do tej pory można spotkać na trasach ferrat pozostałości z tego okresu.
 

Ferraty różnią się długością i stopniem trudności - znajdziemy wśród nich przejścia całodniowe (a nawet kilkudniowe) albo krótsze, jedno czy dwugodzinne. Niektóre są właściwie górskim spacerem z asekurowanymi elementami przy bardziej odsłoniętych przejściach, inne to wielogodzinna, pionowa wspinaczka nad przepaścią. Każdy znajdzie coś dla siebie.

  
Do wycieczki na via ferraty potrzebować będziemy trochę specjalistycznego sprzętu, jednak będzie go znacznie mniej niż jest to wymagane przy normalnej wspinaczce górskiej (żadnych lin czy sprzętu do zakładania stanowisk i przelotów).

  • Dolomity Dolomity (Anna Ciepiela)