Daleko w górach
3 osoby
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    Ola Agata Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Narty w Hiszpanii

Sporty zimowe w Górach Kantabryjskich

Kiedy myślimy "Hiszpania", do głowy przychodzą nam krajobrazy Andaluzji - spalone słońcem pola, pełne ludzi plaże i gdzieniegdzie zielonkawa palma. Niewiele osób wie, że Hiszpania ma też swoje chłodniejsze oblicze. W północnych prowincjach często pada, jest bardzo zielono i nie tak upalnie a zimą śnieg nie jest traktowany jako klęska żywiołowa.

Na północy znajduje się również pokaźne pasmo górskie, wysokością porównywalne do Tatr, powierzchnią wielokrotnie je przekraczające - Góry Kantabryjskie.

W drodze do San Isidro W drodze do San Isidro (Anna Ciepiela)

Mieszkając w Oviedo góry widziałam z daleka, byłam na kilku zorganizowanych wycieczkach w ich okolicę (m.in. do Covadongi), ale pogodne weekendy spędzałam na plaży, na którą było znacznie łatwiej się dostać. Wycieczka w góry wymagała większych przygotowań. Kiedy jednak w odwiedziny przyjechała ekipa wyposażona w samochód, postanowiliśmy nie marnować okazji. Była druga połowa kwietnia - okazało się, że ostatnia chwila na narty w Górach Kantabryjskich!

W drodze do San Isidro W drodze do San Isidro (Anna Ciepiela)

Po wypytaniu hiszpańskich znajomych, dowiedzieliśmy się, że najlepszą stacją narciarską, do której stosunkowo łatwo się dostać z Oviedo (ok. 60 km), jest Estación Invernal San Isidro.

San Isidro znajduje się niedaleko miejscowości Puebla de Lillo, na granicy Asturii z Kastylią i León. Stacja narciarska wyposażona jest w kilkanaście nowoczesnych wyciągów, które pozwalają jeździć na blisko 30 km tras. Stok dla siebie znajdzie tu zarówno początkujący, jak i zaawansowany narciarz - San Isidro oferuje trasy zielone (prawie płaskie), niebieskie (łatwe), czerwone (dość trudne) i czarne (bardzo trudne). Oprócz tego możemy poskakać w profesjonalnym snowparku.

Przy stacji funkcjonuje oczywiście restauracja, w której możemy położyć się na leżaku, napić gorącej czekolady i złapać trochę hiszpańskiego słońca. Oprócz tego można skorzystać z wypożyczalni sprzętu, gdzie zaopatrzymy się we wszystko, co niezbędne do jazdy na nartach.

Tego dnia, kiedy jeździłam w San Isidro, mimo że była to sama końcówka sezonu, warunki były bardzo dobre. Śnieg nieco mokry od wysokich temperatur, ale nadal świetnie nadający się do pojeżdżenia. Podejrzewam, że w sezonie to miejsce nie ustępuje jakością wielu alpejskim kurortom.

San Isidro San Isidro (Anna Ciepiela)

Latem San Isidro reklamuje się jako świetne miejsce do górskich wycieczek, jazdy konnej, wspinaczki, paralotniarstwa, rybołóstwa czy raftingu, jednak osobiście nie sprawdziłam żadnej z tych atrakcji.

Jedynym (według mnie) problemem San Isidro jest dość utrudniony dostęp. Samochodem można tam dojechać o dowolnej porze, jednak jeżeli nie dysponujemy własnym środkiem transportu, może być to trudne. Kiedy próbowałam się dowiedzieć o autobusy kursujące tam z Oviedo, okazało się, że kursują jedynie w weekendy i też nieszczególnie często. Może wynikało to z końcówki sezonu, ale na stronie stacji narciarskiej też ciężko o konkretne informacje w tym zakresie. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest telefon do busów ALSA, które tam jeżdżą, żeby dowiedzieć się konkretów (tel. +34 987 226 200). Hiszpanie nie są tak dobrze zorganizowani jak Austriacy ;)

Tak czy inaczej polecam wycieczkę w te przepiękne rejony. Widoki są niezwykłe a uczucie, że tego samego dnia można jeździć na nartach i kąpać się w morzu - bezcenne.

W drodze powrotnej z San Isidro W drodze powrotnej z San Isidro (Anna Ciepiela)

Na stronie Estación Invernal San Isidro znajdziemy wszystkie szczegółowe informacje dotyczące dojazdu, warunków i aktualnie otwartych tras.

  • San Isidro San Isidro (Anna Ciepiela)