Daleko w górach
3 osoby
Moderatorzy:
  Agata Antisaina
Autorzy strony:
  Agata Antisaina
Subskrybenci:
  Ola Agata Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Chamonix

Słów kilka o perełce w alpejskiej koronie

Alpejskie miejscowości mają swój niepowtarzalny urok. Otaczające je malownicze, niebosiężne góry sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy byli w zaczarowanej, bajkowej krainie, w której dosłownie wszystko może się zdarzyć. 

Chamonix leży w dolinie u podnóża najwyższego szczytu w Europie – majestatycznego, ukochanego przez romantycznych poetów Mont Blanc. Góry okalające miejscowość są tak wysokie, że promienie słoneczne dochodzą tu jednie kilka godzin dziennie.

Sam spacer po mieście jest już dużą atrakcją. Przechadzając się urokliwymi uliczkami mamy okazję chłonąć niezwykły, alpejski klimat i poczuć magię otaczających nas, prastarych gór. Zimą miasto przykrywa zimna kołdra białego puchu, latem lśniące alejki toną w powodzi cudownie pachnących, kolorowych kwiatów. Niepowtarzalna, typowo alpejska architektura nadaje miastu wyjątkowy klimat, który sprawia, że człowiekowi ze szczęścia od razu pojawia się uśmiech na twarzy. Jeśli lubimy odwiedzać muzea, znajdziemy tu wystawę poświęconą historii alpinizmu. Wart zobaczenia jest też na pewno pomnik pierwszych zdobywców Mont Blanc.

Po długich spacerach na świeżym powietrzu niechybnie poczujemy się głodni. Jeśli nie jesteśmy obojętni na lokalną, tradycyjną kuchnię, koniecznie wstąpmy do jednej z utrzymanych w alpejskim klimacie restauracji i zamówmy sytą strawę godną zdobywców najwyższych kulinarnych szczytów. Zimą usiądźmy gdzieś przy piecyku z kubkiem czegoś ciepłego do picia, latem zaś wyjdźmy na zewnątrz i zamówmy lodowy deser.

Największą atrakcją miasta jest najdłuższa na świecie kolejka linowa. Co kilka minut kursujące w górę i w dół, wagony zabierają kolejną grupę ludzi na szczyt Aiguille du Midi. Tłumy przed kasami są zazwyczaj – delikatnie rzecz ujmując - niemałe, więc bądźmy gotowi na konieczność poświęcenia niemałej ilości bezcennego czasu, aby tylko zakupić bilet. Na sam wagonik znowu będziemy musieli poczekać. Czasu i siły na pewno szkoda, ale warto go złożyć w ofierze. Ze stacji na górze roztacza się zapierający dech w piersiach widok na całą bajeczną okolicę oraz na nieodległy szczyt samego Mont Blank.  

Dla miłośników białego szaleństwa Chamonix to istny raj. Dziesiątki tras zjazdowych o bardzo zróżnicowanej długości i poziomie trudności przyciąga zarówno nałogowych wyjadaczy, jak i zupełnych amatorów. Każdy narciarz i snowboardzista na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Latem możemy spacerować, uprawiać kolarstwo górskie, polatać na paralotni lub udać się na spływ kajakowy.  

Chamonix warte jest odwiedzenia niezależnie głównego od powodu, dla którego się tam wybieramy. Sportowcy znajdą tam adrenalinę, miłośnicy gór długie szlaki turystyczne i przepiękne widoki, koneserzy kuchni zasmakują w alpejskich daniach, a każdy, niezależnie od upodobań, odnajdzie tam szczęście niezbędne do spędzenia udanych wakacji.  
 
Oficjalna strona miasta:
www.chamonix.com/welcome,0,en.html
 • Chamonix yim Chamonix yim (mattharvey1 (CC BY-ND 2.0) https://www.flickr.com/phot...)
 • Pomnik pierwszych zdobywców Mont Blanc - Do odważnych świat należy Pomnik pierwszych zdobywców Mont Blanc - Do odważnych świat należy (Vitus)
 • Mostek - Niby nic wielkiego, ale jakże przyjemne dla oka Mostek - Niby nic wielkiego, ale jakże przyjemne dla oka (Vitus)
 • Góry - Piękne widoki w samym środku miasta Góry - Piękne widoki w samym środku miasta (Vitus)
 • Malownicze uliczki - Fotka obowiązkowa Malownicze uliczki - Fotka obowiązkowa (Vitus)
 • Aiguille du Midi - Tam zabiera nas kolejka Aiguille du Midi - Tam zabiera nas kolejka (Vitus)
 • Dworzec - Tu zaczyna się przygoda. Niestety, także tu się kończy... Dworzec - Tu zaczyna się przygoda. Niestety, także tu się kończy... (Vitus)
 • Chamonix - Witamy w Chamonix Chamonix - Witamy w Chamonix (Vitus)
Notatki o podobnych miejscach: