Czas człowieka
7 osób
Moderatorzy:
    Atavus

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

09/10/13 od Atavus

Popol Vuh

nie tylko muzyka

Karta z Popol Vuh Karta z Popol Vuh (http://pl.wikipedia.org/wik...)

Popol Vuh (dosł. "księga wspólnoty") to jeden z nielicznych przypadków literatury prekolumbijskiej, który zachował własny tytuł. Z reguły teksty noszą nazwę nadaną od miejsca przechowywania (np: Kodeks Madrycki, Kodeks Sewilski itp.). Wprawdzie Popol Vuh został napisany w XVI w. (1554 - 1558), czyli już po Hiszpańskim podboju cywilizacji Amerykańskich, ale jego autorami byli rdzenni mieszkańcy. Tekst opowiada historię ludu Kicze, prezentuje ich wizję świata jak i podbój przez hiszpanów.

Wiele lat temu zabrałem się za czytanie polskiego tłumaczenia Popol Vuh, jako  bezpośredniego źródła informacji o kosmogonii Majów. Co zadziwiające, w wielu miejscach pokrywa się ona z innymi wyobrażeniami religijnymi z całego świata. Wspólnym elementem jest m.in. wizja potopu, który miał zniszczyć ziemię.

Sam tekst wydawał mi się miejscami prosty, gdzie indziej z kolei zagmatwany. Dużo przyjemniej czytało mi się Mahabharatę, epos indyjski o porównywalnym znaczeniu. Być może powodem tego była bliskość mentalności i kultury - wszak Polacy i Ariowie to indoeuropejczycy. Moze jednak jest to jeszcze lepszy argument na to, żeby przeczytać Popol Vuh, zrozumieć kogoś odległego nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie?

Popol Vuh potrafi inspirować, na różnych polach. Mnie zainspirowała ta notatka: http://beta2.bywajtu.pl/strony...

Ostatnio komentowane na stronie:
01/10/2013 Atavus

Kult cargo

czyli pamiątka z przyszłości
3 komentarze, ostatni z 30/04/2014 od Ola
03/11/2013 Atavus

Hubertus

2 komentarze, ostatni z 21/11/2013 od Atavus