
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: przed publikacją
Paleolityczni kolumbowie
Czaszka człowieka Cro Magnon
(en.wikipedia.org)
Archeologia jednoznacznie odebrała genueńczykowi palmę pierwszeństwa w odkryciu Nowego Świata. Materiał z ponad 300 stanowisk archeologicznych potwierdza, że już w paleolicie do Ameryki Północnej docierali nie tylko łowcy z Azji, lecz także z Europy. Znajdowane są szkielety, narzędzia krzemienne oraz malowidła naskalne typowe dla Starego Świata. Uważa się, że pomiędzy 18.000 a 12 000 p.n.e. ludy reprezentujące kulturę solutreńską lub magdaleńską (kultury górnego paleolitu) przekroczyły Atlantyk i dotarłwszy na Karaiby, rozprzestrzeniły się na obie Ameryki, dając początek między innymi kulturze Clovis.
Technologicznie jest to możliwe, wziąwszy pod uwagę, że już 40 000 lat temu ludzie o pochodzeniu Afrykańskim zdołali dotrzeć do Australii. Co ciekawe, znajdowane są na kościach ślady wskazujące na walki. Czyżby europejscy odkrywcy ameryki od początku walczyli o nią z azjatami?
Potomkami tych przybyszów mogły być niektóre indiańskie plemiona, m.in. Araukanowie z Chile, którzy fizycznie i lingwistycznie wyraźnie odróżniają się w regionie, a badania wykazały, ze posiadają cechy genetyczne rasy kaukaskiej.
Co ciekawe, badania porónawcze grup krwi Majów i Inków wykazały 100% krwii grupy 0, z 5-20% negatywnym rezusem, idetnycznie jak u europejskich przedstawicieli kultury Cro-Magnion. Jak pokazują najnowsze wyniki badań, jest to całkowicie Nowy Świat dla dotychczasowej nauki.
