Czas człowieka
7 osób
Moderatorzy:
    Atavus

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Lady Astor

- zanim kobiety uzyskały głos

Portret Lady Astor z 1909 r. Portret Lady Astor z 1909 r. (Ephraim33; http://pl.wikipedia.org/wik...)

Lady Astor, żona magnata prasowego Williama Waldorfa Astora, została pierwszą kobietą zasiadającą w brytyjskiej Izbie Gmin, jednej z izb tamtejszego parlamentu. Jednakże pierwszą kobietą wybraną do izby gmin była Constance Markievicz, aktywistka Irlandzka, która odmówiła jednak złożenia przysięgi poselskiej.

Lady Astor znalazła się w brytyjskim parlamencie dzięki mandatowi z Plymouth,  1 grudnia w 1919 r. Wydaje się to niesamowite, wziąwszy pod uwagę, że w prawo wyborcze objęło kobiety w Wielkiej Brytanii prawie dekadę później, bo dopiero w 1928 r.. Dla porównania, pierwszym krajem, w którym wprowadzono głos wyborczy u kobiet była Australia (1902), Polska zaś wprowadziła je po odzyskaniu niepodległości w 1920 r. Nie było to wtedy takie oczywiste rozwiązanie - w niektórych krajach jak Portugalia czy Szwajcaria kobiety musiały czekać na swój głos wyborczy aż do lat 70-tych XX w.

Lady Astor zasłynęła jako aktywna orędowniczka praw kobiet i rodziny, przeciwniczka alkoholu. Wraz z mężem, który prowadził równoległą karierę polityczną, wspierała premiera Nevilla Chamberlaina w pokojowej próbie rozwiązania problemów z Hitlerem. Gdy jednak 3 września 1939 r. wybuchła "dziwna wojna", przeszła na stronę Churchilla, krytykując bierną postawę premiera po rozpoczęciu wojny. Lady Astor zasiadała w parlamencie brytyjskim 25 lat.

Ostatnio komentowane na stronie:
01/10/2013 Atavus

Kult cargo

czyli pamiątka z przyszłości
3 komentarze, ostatni z 30/04/2014 od Ola
03/11/2013 Atavus

Hubertus

2 komentarze, ostatni z 21/11/2013 od Atavus