Czas człowieka
7 osób
Moderatorzy:
    Atavus

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Dzień Podchorążego

- w rocznicę 29 listopada

Wojciech Kossak Wojciech Kossak "Starcie belwederczykow z kirasjerami rosyjskimi na moście w Łazienkach" (Stefs; http://pl.wikipedia.org/wik...)

29 listopada to dzień obchodów rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, w Wojsku Polskim obchodzony jako Dzień Podchorążego. W tym dniu we wszystkich uczelniach i  szkołach wojskowych na terenie kraju organizowane są uroczyste obchody upamiętniające wydarzenia 1830 r., kiedy młodzi podchorążowie wszczęli powstanie atakiem na Belweder. W Warszawie organizowana jest także popularniejsza z roku na rok wieczorna inscenizacja bitewna i przemarsz rekonstruktorów historii na trasie Belweder - Arsenał. 

Z Powstaniem Listopadowym wiążę się pewna anegdota. Mimo zajęcia belwederu, powstańcy nie znaleźli księcia Konstantyna, ówczesnego gubernatora. Podobno miał się on wymknąć w przebraniu kobiety. Inna wersja mówi jednak, że książę ukrył się na strychu w jednym ze starych mebli.

Powstanie, będące największym Polskim zrywem narodowym XIX wieku, trwało niecały rok i zakończyło się totalną klęską, zarówno militarną jak i polityczną. Odebrano pozorne swobody, ustanowione przez cara Aleksandra I w postaci marionetkowego Królestwa Polskiego i uchodzącej za liberalną konstytucji z 1815 r.

Okres, który nastąpił po upadku powstania został nazwany "Nocą Paskiewiczowską", ze względu ciężary, które spadły na ludność królestwa za panowania generał-gubernatora Iwana Paskiewicza. W KP wprowadzono "stan oblężenia", przekazując pełnię władz administracji wojskowej, nałożono kontyngenty (za które zbudowano m.in. Cytadelę Warszawską) oraz cła na granicy polsko-Rosyjskiej. Jest to również moment wycofania języka polskiego ze szkolnictwa i nasilonej akcji rusyfikacyjnej. 

 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
01/10/2013 Atavus

Kult cargo

czyli pamiątka z przyszłości
3 komentarze, ostatni z 30/04/2014 od Ola
03/11/2013 Atavus

Hubertus

2 komentarze, ostatni z 21/11/2013 od Atavus