
2 osoby
Ustawienia strony:
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS
RSS
Czarcie sprawki
Przez roztoczańskie lasy przepływa rzeka Sopot. Nad jej brzegiem w dawnych czasach stała karczma. Miejsce było dobre dla takiego przybytku, gdyż właśnie tędy przebiegał szlak do Józefowa. Dni targowe przyciągały wielu kupców, którzy na noc zatrzymywali się w tej właśnie knajpie, by wypocząć przed trudami dalszej drogi. Cwany karczmarz, bardzo... czytaj dalej
Mieszkał w Warszawie Maćko Kwasiżur - rycerz na służbie u wojewody. Człowiek odważny i sprytny. Słynny był ze swej odwagi, kunsztu żołnierskiego oraz tego, że z siłami piekielnymi dawał sobię radę, mało tego potrafił nawet diabły przechytrzyć.
Pewnego razu zdarzyło się, że w knajpie na rogu Piwnej i Piekarskiej z towarzyszami... czytaj dalej
Oceny +3/-0
legenda o czarciej dłoni w Lublinie

Najsłynnejsza sprawa w lubelskim sądownictwie, mimo upływu kilku wieków nie pozwala do dnia dzisiejszego spokojnie spać sędziom wydającym niesprawiedliwe wyroki. Nie ma się czemu dziwić - cała sprawa bowiem, zwana Diabelskim Sądem, wstrząsnęła Kozim Grodem w 1637 roku.
Cała historia wydarzyła się na Trybunale Koronnym na rynku miejskim. Zdarzyło się że... czytaj dalej

Czechów to obecnie największa mieszkaniowa dzielnica Lublina położona w północnozachodniej części miasta. Można by powiedzieć, że to w zasadzie nudna, bez historii wielka betonowa sypialnia.
Niewiele osób wie, ze zanim powstała ta dzielnica, przed wiekami działy się tu ciekawe rzeczy.
Przy ul. Północnej u wylotu dawnej Lubomelskiej w XVII wieku... czytaj dalej
Na rogu ulic Jeuzickiej i Rynek leży płaski głaz. Według legendy jest to głaz katowski, na którym stawiano pień pod głowe skazańca. Podania mówią, że głaz ten sprowadzono ze wsi Sławinek (obecnie dzielnica Lublina). Początkowo jego miejsce było na Placu Bernardyńskim, zwanym też placem straceń.
Kiedyś zdarzyło się, że skazano... czytaj dalej
Oceny +3/-0