
2 osoby
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
Wieniec adwentowy
Tradycja przedświąteczna spopularyzowana przez ewangelików
Pewnie zauważyliście, że w niektórych domach i kościołach w okresie adwentowym pojawiają się wieńce z iglastych gałązek z czterema świecami. To wieniec adwentowy, rozpropagowany przez ewangelików w XIX wieku. Ale jak to bywa z wieloma chrześnijańskimi zwyczajami, swoje źródła ma w czasach pogańskich.
(P.Jellife, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-ND-2.0)
Według badań, Germanie w środku zimy zapalali ogień na kręgu wykonanym z zielonych, iglastych gałęzi. Okrąg symbolizował krąg życia i Słońce, razem ze światłem miał dawać nadzieję na nadchodzącą wiosnę. W Skandynawii również dokonywano podobnych obrzędów, modląc się do boga światła o powrót słońca i ciepła. Ważne było używanie zielonych nawet srogą zimą iglastych gałązek – one również, podobnie jak okrąg, symbolizowały krąg życia. W średniowieczu chrześcijanie zaadoptowali ten rytuał, a że zima przypada akurat na okres przed Bożym Narodzeniem...
Wieniec adwentowy to podstawa wystroju adwentowego w skromnych kościołach ewangelickich
(Y.Minster, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)
Tradycja nie była jednak na tyle silna, by zadomowić się w zwyczajach świątecznych w Europie. Odżyła dopiero w XIX wieku za sprawą ewangelickiego duchownego z Niemiec. Prowadził on przytułek dla sierot i chcąc stworzyć rodzinną atmosferę, przystroił salę wieńcem z gałązek i świec. W pierwszą niedzielę adwentu zapalił pierwszą świecę, podopieczni każdego kolejnego dnia zapalali kolejną. Z czasem liczbę świec zmniejszył do czterech, po jednej na każdą niedzielę adwentu.
Wieniec nowoczesny
(B.Gordy-Sthith, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)
Zwyczaj szybko rozprzestrzenił się po krajach niemieckojęzycznych, głównie wśród ewangelików – ale nie tylko. W Niemczech to już zwyczaj ogólnonarodowy, bez względu na wyznanie. W Polsce pojawił się po I wojnie światowej i do dzisiaj kultywowany jest przede wszystkim w rodzinach protestanckich. Ale nawiązują do niego wszelkie stroiki świąteczne – wieńce z igliwia bądź innych wieczniezielonych roślin, ze świeczkami – tak popularne na polskich świątecznych stołach. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co znaczą niewinne świąteczne ozdoby.
W krajach anglosaski wieńce ozdabiają również drzwi - zwyczaj powoli przebijający się do Polski
(S.Joy, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)
W Danii wieniec początkowo miał tylko jedną świecę, kolejne pojawiły się pod wpływem niemieckiej tradycji. W krajach anglosaskich wieńce są dwa – jeden na stole, drugi na drzwiach. Niedawno zwyczaj zaadoptowali też prawosławni, dodając dwie świece. Post w tradycji prawosławnej trwa 40 dni, stąd dodatkowe świece.