Boże Narodzenie
2 osoby

w avatarze strony wykorzystano zdjęcie © jorisvoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

26/11/14 od Agata

Wieniec adwentowy

Tradycja przedświąteczna spopularyzowana przez ewangelików

Pewnie zauważyliście, że w niektórych domach i kościołach w okresie adwentowym pojawiają się wieńce z iglastych gałązek z czterema świecami. To wieniec adwentowy, rozpropagowany przez ewangelików w XIX wieku. Ale jak to bywa z wieloma chrześnijańskimi zwyczajami, swoje źródła ma w czasach pogańskich.

(P.Jellife, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-ND-2.0)

Według badań, Germanie w środku zimy zapalali ogień na kręgu wykonanym z zielonych, iglastych gałęzi. Okrąg symbolizował krąg życia i Słońce, razem ze światłem miał dawać nadzieję na nadchodzącą wiosnę. W Skandynawii również dokonywano podobnych obrzędów, modląc się do boga światła o powrót słońca i ciepła. Ważne było używanie zielonych nawet srogą zimą iglastych gałązek – one również, podobnie jak okrąg, symbolizowały krąg życia. W średniowieczu chrześcijanie zaadoptowali ten rytuał, a że zima przypada akurat na okres przed Bożym Narodzeniem...

Wieniec adwentowy to podstawa wystroju adwentowego w skromnych kościołach ewangelickich Wieniec adwentowy to podstawa wystroju adwentowego w skromnych kościołach ewangelickich (Y.Minster, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)

Tradycja nie była jednak na tyle silna, by zadomowić się w zwyczajach świątecznych w Europie. Odżyła dopiero w XIX wieku za sprawą ewangelickiego duchownego z Niemiec. Prowadził on przytułek dla sierot i chcąc stworzyć rodzinną atmosferę, przystroił salę wieńcem z gałązek i świec. W pierwszą niedzielę adwentu zapalił pierwszą świecę, podopieczni każdego kolejnego dnia zapalali kolejną. Z czasem liczbę świec zmniejszył do czterech, po jednej na każdą niedzielę adwentu.

Wieniec nowoczesny Wieniec nowoczesny (B.Gordy-Sthith, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)

Zwyczaj szybko rozprzestrzenił się po krajach niemieckojęzycznych, głównie wśród ewangelików – ale nie tylko. W Niemczech to już zwyczaj ogólnonarodowy, bez względu na wyznanie. W Polsce pojawił się po I wojnie światowej i do dzisiaj kultywowany jest przede wszystkim w rodzinach protestanckich. Ale nawiązują do niego wszelkie stroiki świąteczne – wieńce z igliwia bądź innych wieczniezielonych roślin, ze świeczkami – tak popularne na polskich świątecznych stołach. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co znaczą niewinne świąteczne ozdoby.

W krajach anglosaski wieńce ozdabiają również drzwi - zwyczaj powoli przebijający się do Polski W krajach anglosaski wieńce ozdabiają również drzwi - zwyczaj powoli przebijający się do Polski (S.Joy, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)

W Danii wieniec początkowo miał tylko jedną świecę, kolejne pojawiły się pod wpływem niemieckiej tradycji. W krajach anglosaskich wieńce są dwa – jeden na stole, drugi na drzwiach. Niedawno zwyczaj zaadoptowali też prawosławni, dodając dwie świece. Post w tradycji prawosławnej trwa 40 dni, stąd dodatkowe świece.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
27/11/2014 ruda

Różdżka/ Drzewo Jessego

1 komentarz z 12/02/2016 od roxa
18/12/2013 Agata

Co się jada w Wigilię?

7 komentarzy, ostatni z 07/01/2015 od Agata
07/12/2013 Agata

Od podłaźniczki do choinki

2 komentarze, ostatni z 22/12/2014 od pinot
02/12/2014 ruda

Zbieranie bombek

2 komentarze, ostatni z 09/12/2014 od ruda