Boże Narodzenie
1 osoba

w avatarze strony wykorzystano zdjęcie © jorisvoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

30/11/13 od Ola

Adwent

Adwentum Domini czyli Przyjście Pana. Niegdyś nazwa ta odnosiła się do samego Bożego Narodzenia, jednak z czasem zaczeła obejmować cały okres postu przed Bożym Narodzeniem. Sam Adwent trwał jeszcze w VI wieku 40 dni (tak jak Wielki Post) i zaczynał się zaraz po św. Marcinie (przez co święto to było długo obchodzone równie hucznie, jak Ostatki). Jednak potem Adwent skrócono tak, że zaczynał się cztery niedziele przed Wigilią - i dlatego może trwać od 23 do 28 dni.

Kalendarz adwentowy - każdy schowek (w tym wypadku rękawiczka) kryje w sobie inną drobną niespodziankę Kalendarz adwentowy - każdy schowek (w tym wypadku rękawiczka) kryje w sobie inną drobną niespodziankę (Anders Ruff Custom Designs, CC BY-ND 2.0, www.flickr.com/photos/50997...)  
Co ciekawe, w Adwencie obowiązywał całkowity zakaz wszelkich prac rolnych - złamanie zakazu groziło nieurodzajem w przyszłym roku - co oddaje stare przysłowie "kto ziemię w adwent pruje, temu ona choruje".
 
Wieniec adwentowy Wieniec adwentowy (PetroleumJelliffe, CC BY-ND 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
 
Z kolei inne przysłowie mówi - "Kto się zaleca w adwenta, będzie miał żonę na święta".
 
Ponieważ Adwent był okresem spadku sił witalnych, ludność wiejska traktowała ten czas jako rodzaj zagrożenia dla funkcjonowania lokalnej społeczności. Stąd też tuż przed rozpoczęciem Adwentu następowało zwiększenie liczby wróżb matrymonialnych (Andrzejki i Katarzynki), które miały pełnić rolę kompensacyjną - prowokować rzeczywistość do określonych zmian, ale jednocześnie dawać też nadzieję. Podobną tendencję widać w dawnych zwyczajach i obrzędach w okresie Wielkiego Postu, które miały "sprowokować" ziemię do tego, żeby była płodna, ale też zmusić młodzież do ożenku (symboliczne karanie młodych którzy pozostają w stanie wolnym, wystawianie dziewcząt na licytację, zaprzęganie młodych do ciągnięcia kloca, tańce z klocem przytwierdzonym do nogi).
Wróżby były związane również z nastaniem nowego roku obrzędowego - ponieważ pierwsza niedziela Adwentu jest pierwszym dniem nowego roku liturgicznego.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
27/11/2014 ruda

Różdżka/ Drzewo Jessego

1 komentarz z 12/02/2016 od roxa
18/12/2013 Agata

Co się jada w Wigilię?

7 komentarzy, ostatni z 07/01/2015 od Agata
07/12/2013 Agata

Od podłaźniczki do choinki

2 komentarze, ostatni z 22/12/2014 od pinot
02/12/2014 ruda

Zbieranie bombek

2 komentarze, ostatni z 09/12/2014 od ruda