Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Klasztor bernardynek

w Świętej Katarzynie

Jedną z głównych atrakcji małej miejscowości jaką jest Święta Katarzyna, jest klasztor bernardynek, które są zakonem klauzurowym (upraszczając, jest to zakon milczący).

Klasztor i kościół nie wyglądają zachwycająco, ogólnie bez fajerwerków, chociaż pochodzą z piętnastego wieku. Ciekawe jest to, że niegdyś był to klasztor bernardynów. Obecnie w tym miejscu jest klasztor oraz kościół pw. Świętej Katarzyny (Aleksandryjskiej). We wnętrzu kościoła znajdowała się figurka patronki parafii, podobno sprowadzona aż z Afryki! Obecnie jest tam figurka prawdopodobnie wzorowane na tej pierwszej.

Madonna Madonna (B. Ciach)

Dlaczego jednak mówię, że mnie nie zachwyca? No coż, w zasadzie jest bezstylowy ze względu na przebudowy, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Co ciekawe, nie jest to skutek wpływu mody na architekturę, a pożarów jakie miały miejsce przed wiekami. Jeden z nich strawił niemal wszystko, łącznie z figurką Świętej Katarzyny. Z tego powodu obecnie w kościele znajduje się kopia. Na szczęście zachował się chociaż szesnastowieczny obraz Madonny. Drugim wyjątkiem jest renesansowy ogród z siedemnastego wieku, otoczony krużgankami. Na to warto wzrócić uwagę! Po pożarze bernardynki nie wyniosły się jednak z tego miejsca, postanowiły zostać.

Wirydarz renesansowy otoczony krużgankami Wirydarz renesansowy otoczony krużgankami (B. Ciach)

Bernardynki żyją bardzo prosto i ubogo, na wzór Świętego Franciszka, który jest ich patronem. Furta klasztorna znajduje się tuż obok wejścia do kościoła. Wzrok przykuwa niecodzienny "dzwonek" w kształcie krzyża. Z resztą, zobaczcie sami.

Furta klasztorna w Świętej Katarzynie Furta klasztorna w Świętej Katarzynie (B. Ciach)

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: