Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Kajakiem po Ponidziu

Świętokrzyskie to nie tylko góry, lecz również wspaniałe rzeki, które zarówno rzeźbią, jak i urozmaicają krajobraz. Jedną z najbardziej malowniczych rzek tego regionu jest Nida, będąca trzonem obszaru zwanego Ponidziem. Stanowi ona również jeden z bardziej popularnach celów spływów kajakowych. Kiedyś decydowali się na to nieliczni, lecz obecnie wiele firm oferuje spływy tą rzeką, a tłumy jakie w słoneczne, letnie dni łapią za wiosła są naprawdę imponujące. 

Nida powstaje w Brzegach koło Chęcin z połączenia dwóch rzek - Czarnej i Białej Nidy. Ma 151,2 km długości i jest rzeką nizinną o spadku 0,65 prom. Na większości swej długości zachowała naturalny, meandrujący charakter. Wzdłuż niej znajdziemy również malownicze starorzecza oraz rozlewiska, które stanowią idealne schronienie dla wielu gatunków ptaków. Szerokość koryta tej rzeki waha się od 6 do 79 m, głębokość od 0,4 do 2,6. Ciekawostką jest to, że Nida należy do najcieplejszych, polskich rzek, gdyż temperatura jej wody w lecie osiąga 27 stopni, a położone przy niej  Busko Zdrój jest określane przez meteorologów najcieplejszym uzdrowiskiem w naszym kraju. 

Jednym z bardziej popularnych punktów startowych dla kajakarzy, którzy chcą spróbować swoich sił na Nidzie, jest Tokarnia (gdzie znajduje się przepiękny Skansen Wsi Kieleckiej) czy Sobków, gdzie znajdują się ruiny zamku Fortalicji Sobkowskiej. Nida przepływa również przez tak ciekawe miejsca jak Chroberz, Pińczów czy Wiślica.

Kajaki przygotowane do spływu. Ich znacząca ilość świadczy o zainteresowani tą formą aktywności. Kajaki przygotowane do spływu. Ich znacząca ilość świadczy o zainteresowani tą formą aktywności. (R.Zagórski)

W sezonie letnim na Nidzie można zobaczyć naprawdę wielu kajakarzy. W sezonie letnim na Nidzie można zobaczyć naprawdę wielu kajakarzy. (R.Zagórski)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot