7 fotografii
159 osób
Moderatorzy:
  pioter Ola ruda
Subskrybenci:
  pinot Chris888 pioter pictori colgen IDB roxa Grzania przybor jacek.bralski Diabella kajtson
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

16/08/21 od pictori

Organy i ich ozdobne prospekty

Organy, najpotężniejszy instrument muzyczny, zostały wynalezione jeszcze w starożytności. Od czasów średniowiecza są podstawowym instrumentem w kościołach. Nie od razu jednak kościół zezwolił na ich używanie w liturgii, gdyż zbyt bardzo kojarzyły się z muzyką świecką. Te najstarsze były bardzo proste i wymagały ogromnej siły, grano na nich pełnymi pięściami i łokciami. Dopiero unowocześnienie mechanizmów pod koniec średniowiecza i potem w epoce renesansu i baroku pozwoliło na zbudowanie łatwiejszych klawiatur i komponowanie bardziej złożonych utworów. Największy rozwój muzyki organowej przypadł na barok. Wtedy też dużą wagę przywiązywano do ich wyglądu. Artyści prześcigali się tworzeniu ozdobnych szaf organowych, a zwłaszcza ich prospektów, czyli widocznych części szafy. Są to często wybitne działa sztuki rzeźbiarskiej i malarskiej. Poniżej kilka zdjęć organów z Fromborka, Gdańska i Chełmna. 
 • Atrapa organów w nawie bocznej Atrapa organów w nawie bocznej
 • Organy w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Wykonane w 1685 roku. Organy w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Wykonane w 1685 roku.
 • Organy w Archikatedrze Oliwskiej. Są jednymi z największych w Polsce. Posiadają 96 głosów. Organy w Archikatedrze Oliwskiej. Są jednymi z największych w Polsce. Posiadają 96 głosów.
 • Ozdobą są organów oliwskich są figurki aniołów z trąbkami i dzwoneczkami (które można wprawić w ruch) Ozdobą są organów oliwskich są figurki aniołów z trąbkami i dzwoneczkami (które można wprawić w ruch)
 • Rokokowy prospekt organów pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Rokokowy prospekt organów pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku.
 • Organy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Oryginalne zostały zniszczone w czasie wojny, obecny prospekt pochodzi z organów z kościoła św. Jana, został wykonany w 1629 roku. Organy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Oryginalne zostały zniszczone w czasie wojny, obecny prospekt pochodzi z organów z kościoła św. Jana, został wykonany w 1629 roku.
 • Organy w kościele WNMP w Chełmnie. Organy w kościele WNMP w Chełmnie.
Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2019 Grzania

Peru

spełnienie marzenia
5 komentarzy, ostatni z 14/07/2019 od Grzania
16/08/2016 pioter

Toruń wieczornie

7 zdjęć
4 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od bt