7 fotografii
159 osób
Moderatorzy:
    pioter Ola ruda
Subskrybenci:
    asiaaaaaaa pinot Chris888 pioter pictori colgen IDB roxa Grzania przybor jacek.bralski Diabella
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Katedra św. Wita w Pradze

Niezbyt pasjonuje mnie zwiedzanie kościołów. Jednak od zawsze przyciągały mnie budowle gotyckie. Jest w nich coś przerażającego i niepokojącego. Kojarzą mi się z baśniowymi zamczyskami. Nawet jeśli wciąż, są to tylko kościoły. Dlatego właśnie, przyciągnęła mnie praska Katedra św. Wita.

Katedra mieści się w zamkowym zagłębiu - na Hradczanach. Jest jedną z najważniejszych europejskich budowli późnego gotyku. Została wzniesiona na trzecim dziedzińcu Zamku Praskiego. Niesamowite jest to, ile trwała budowa katedry. W 1344 roku, jej zbudowanie nakazał król Jan Luksemburski, w momencie, kiedy to Praga stała się siedzibą arcybiskupstwa. Jego następca - Karol IV, kontynuował plan swojego poprzednika, sprowadzając do miasta francuskiego architekta - Mateusza z Arras. Po jego śmierci, kolejnym architektem katedry, był Peter Parler. Pod jego okiem, powstało prezbiterium i Złota Brama. Po jego śmierci, synowie dobudowali wieżę, a było to w 1399 roku. W XV wieku, prace nad budową przerwano z powodu wojen husyckich. Działania wznowiono w połowie XVI wieku. Wiek później dokończono budowę Wielkiej Wieży z kopułą zaprojektowaną przez Nikoluasa Pacassiego. W latach 70-tych XIX wieku, nadal zajmowano się budową fasady zachodniej, aby ukończyć całkowicie budowę katedry, dopiero w 1929 roku, a więc po 600 latach!

W katedrze znajdują się cenne rzeźby oraz dzieła sztuki malarskiej. Na mnie największe wrażenie zrobiły tęczowe witraże, które oczywiście są w wielu takich kościołach, ale moment kiedy światło słoneczne akurat przez nie wpadało i rzucało kolorowe refleksy na ciężkie ściany, był niesamowity.

(Agnieszka Ostrowska)

 

(Agnieszka Ostrowska)

 

(Agnieszka Ostrowska)

 

(Agnieszka Ostrowska)

 

(Agnieszka Ostrowska)

 

(Agnieszka Ostrowska)

 

(Agnieszka Ostrowska)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2019 Grzania

Peru

spełnienie marzenia
5 komentarzy, ostatni z 14/07/2019 od Grzania
16/08/2016 pioter

Toruń wieczornie

7 zdjęć
4 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od bt