7 fotografii
159 osób
Moderatorzy:
    pioter Ola ruda
Subskrybenci:
    pinot Chris888 pioter pictori colgen IDB roxa Grzania przybor jacek.bralski Diabella kajtson
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Janowiec budzi wyobraźnię

7 zdjęć

Ruiny niezwykłego zamku w Janowcu budzą wyobraźnię. Chciałoby się przenieść w czasie i zobaczyć go w całej jego okazałości, gdy był jedną z najpiękniejszych rezydencji w Rzeczpospolitej. Chciałoby się porozmawiać z jego właścicielami, z Firlejami, z Tarłami, z Lubomirskimi, popatrzeć, choćby z boku, na uczty i bale, jakie miały w nim miejsce, zobaczyć Jana Kochanowskiego potwierdzającego swoim podpisem umowę między Firlejami i mieszczanami z Janowca, Mikołaja Zebrzydowskiego przybywającego na pertraktacje z królem Zygmuntem III, podejrzeć króla Mikołaja Korybuta Wiśniowieckiego podczas jego pobytu na zamku. Ale nic z tego, możemy jedynie zerknąć na resztki wspaniałych murów i baszt, na ruiny pięknych zabudowań i krużganków. Możemy też zwiedzić niewielkie muzeum. Mało? Ano mało, ale i tak ciekawie. Więcej o zamku w notatce Ruiny zamku w Janowcu. Tu jeszcze kilka zdjęć:

  • Fragment nagrobka Andrzeja Firleja ( kopia w zamkowym muzeum) Fragment nagrobka Andrzeja Firleja ( kopia w zamkowym muzeum)
  • Tak wyglądał zamek w XVII wieku (makieta w zamkowym muzeum) Tak wyglądał zamek w XVII wieku (makieta w zamkowym muzeum)
Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2019 Grzania

Peru

spełnienie marzenia
5 komentarzy, ostatni z 14/07/2019 od Grzania
16/08/2016 pioter

Toruń wieczornie

7 zdjęć
4 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od bt
Notatki o podobnych miejscach: