Hiszpania, Asturia, Oviedo
Oviedo + dodaj notatkę o tym miejscu

Administracyjna stolica królestwa Asturii leży na zielonej równinie, otoczonej polami kukurydzy, sadami jabłoni i małymi, zamożnymi miasteczkami. To zadbany i gwarny ośrodek uniwersytecki o barwnej ponadtysiącletniej historii, ale z pomysłem na współczesny image. Zobaczymy tu więc pomniki architektury preromańskiej, ale też zaskakujące odwagą współczesne dzieła sztuki. Z Oviedo pochodzi kierowca Formuły 1 Fernando Alonso.

http://www.oviedo.es/

Ciekawe miejsca:

Iglesias Prerrománicas de Monte Naranco

Najpierw trzeba zobaczyć stare kościoły na przedmieściach, na zboczu góry Naranco. To najlepiej zachowane przykłady wyjątkowego stylu w architekturze, który był łącznikiem między zamierającą już sztuką wizygocką a nadciągającym wielkimi krokami stylem romańskim. Oryginalną architekturą średniowieczni władcy asturyjscy chcieli podkreślić znaczenie rodzącego się właśnie nowego państewka chrześcijańskiego.

http://es.wikipedia.org/wiki/Santa_Mar%C3%ADa_del_Naranco
http://perroviajante.com/2011/05/26/patrimonio-iberico-monumentos-de-oviedo-y-el-reino-de-asturias/
http://www.ctv.es/USERS/acabiedes/

Santa Maria del Naranco

Kościół zbudowany w 848 r. jako letnia rezydencja królewska (m.in. z salą balową i łazienką), podzielony na trzy części, z otwartymi loggiami, które oświetlały wnętrze, i schodami wychodzącymi na zewnątrz na dwie strony świata. I choć w XI w. rezydencja stała się kościołem, jest zarazem najstarszym zachowanym pałacem na świecie - stoi w tym miejscu już prawie 1200 lat.

http://www.smnaranco.org/v_portal/apartados/apartado.asp

San Miguel de Lillo

Niewielka kaplica pałacowa z zewnętrznymi przyporami. Przez wieki przechowywano tu kawałek Krzyża Świętego (Lignum Crucis, czyli Drzewo Krzyża, obecnie we franciszkańskim klasztorze Santo Toribio de Liébana w Kantabrii) - najcenniejszą relikwię wizygocką na Półwyspie. Dziś najwartościowsze jest to, co na zewnątrz. Reliefy na drzwiach kościoła przedstawiające dwór królewski są wzorowane na wczesnośredniowiecznych dyptykach bizantyjskich.

http://es.wikipedia.org/wiki/San_Miguel_de_Lillo

Główny plac casco viejo to Plaza de Alfonso II z katedrą San Salvador

Symbol miasta. Początkowo pomyślana była jako pałac królewski, następnie kościół (zbudowany i zniszczony w VIII w.), bazylika i wreszcie od XIV w. - katedra. zewnątrz wyróżnia ją 70-metrowa romańska wieża. Resztę zbudowano w stylu gotyku promienistego, a ostatnie przeróbki renesansowe i barokowe sięgają XVI w. W środku duże wrażenie robi kwadratowy ołtarz główny (12x12 m), który z racji wypukłości wygląda na prostokątny, z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

http://www.oviedo.es/index.php/es/la-ciudad/casco-antiguo
http://es.wikipedia.org/wiki/Catedral_de_San_Salvador_de_Oviedo
http://www.jdiezarnal.com/catedraldeoviedo.html

Kawiarnia Pizarra

Na placu katedralnym odbudowanym po Guerra Civil warto zajrzeć do kawiarni Pizarra. W środku intensywnie pachnie kadzidłem, na ścianach wiszą zdjęcia celebrities z regionu (np. dziennikarki Letizii Ortiz, od dwóch lat księżnej Asturii, żony królewskiego syna Felipe)

Kaplicę św. Michała, zwaną Cámara Santa

Wybudował kilkaset lat przed powstaniem katedry Alfons II specjalnie dla relikwii Santo Sudario - Świętej Chusty z Oviedo. Tym prostokątnym (84x53 cm) lnianym płótnem ponoć przykryto zakrwawioną twarz Chrystusa zdjętego z krzyża. To najważniejsza relikwia w Hiszpanii, pokazywana zaledwie trzy razy do roku

http://es.wikipedia.org/wiki/C%C3%A1mara_Santa_de_Oviedo
http://www.turismo-prerromanico.es/arterural/CAMARASANTA/CAMARASANTAFicha.htm

pałac Velarde

XVIII-wieczny pałac mieszczący Muzeum Sztuk Pięknych ze zbiorami regionalnego malarstwa.

http://es.wikipedia.org/wiki/Palacio_de_Velarde_(Oviedo)

San Vincente Museo Arqueologico

Dawny klasztor benedyktyński z pięknie zachowanymi krużgankami. Aktualnie mieści Muzeum Archeologiczne eksponujące głównie miejscowe znaleziska. Do skarbów kolekcji należą prehistoryczne artefakty, rzymskie mozaiki i dzieła sztuki przedromańskiej.

http://es.wikipedia.org/wiki/Monasterio_de_San_Vicente
http://el.tesorodeoviedo.es/index.php?title=Monasterio_de_San_Vicente

Basilica del Salvador

Późnogotycka budowla, wewnątrz której można zobaczyć panteon władców Asturii oraz Camara Santa, kaplica z ich relikwiami.

Rzeźby

Rzeźb w Oviedo naliczono w sumie 107!

Park San Francisco – najsłynniejsza obecnie instalacja artystyczna w mieście - "Las Meninas" (Dwórki)

"Las Meninas" (Dwórki) rzeźbiarza Manolo Valdésa, którą wcześniej można było zobaczyć w Paryżu i Zurychu. Autor nawiązuje do obrazu "Las Meninas" Diego Velázqueza z 1656 r., pierwszego portretu całej rodziny królewskiej, z infantką Małgorzatą patrzącą na swych rodziców odbijających się w lustrze. "Dwórki" Valdésa to 23 rzeźby różnej wielkości - największe mają obwód 2,5 m, każda waży tonę - bardzo podobne do siebie, umieszczone na Paseo de los Álamos (trzeba przejść z 200 m, by zobaczyć całą instalację). Dziewięć przedstawia infantkę Małgorzatę, a czternaście królową Mariannę Austriacką. Na "trasie" o każdej porze dnia kłębi się tłum zwiedzających.

http://fotos.alonsorobisco.es/meninas.htm

Plaza de la Escandalera

Trzy rzeźby z brązu) rzeźbiarza Manolo Valdésa , przedstawiające asturcónes - nieduże konie miejscowej rasy. Ludzie podchodzą do nich, głaszczą je, sadzają na ich grzbietach dzieci.

http://es.wikipedia.org/wiki/Plaza_de_la_Escandalera

Plaza de la Escandalera - "Maternidad" (Macierzyństwo)

Rzeźba Kolumbijczyka Fernando Botero, jednego z najlepiej opłacanych rzeźbiarzy na świecie. Rzeźba siedzącej pulchnej kobiety

http://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:La_Maternidad._Botero._Oviedo.jpg

Calle Pelayo - "Culis monumentalibus"

Na jednym z najelegantszych deptaków w mieście, miniemy pięciometrową rzeźbę przedstawiającą... pośladki Eduarda Urculo z 2001 r. Nazwa nawiązuje do eseju Camila José Celi, znanego z dosadności ostatniego hiszpańskiego laureata literackiej Nagrody Nobla (1989 r.), w którym opisał on modę na malowanie "tyłków, tak atrakcyjnych kształtów w tych obłudnych czasach".

http://www.panoramio.com/photo/1687592

Inne nietypowe dzieła.

Chodząc po mieście, zobaczymy też inne nietypowe dzieła. Jest wśród nich rzeźba Salvadora Dali z 1972 r. - mężczyzna stojący w rozkroku na delfinie. Jest też Santa Eulalia de Mérida, patronka Oviedo (jej święto przypada 10 grudnia) oraz San Mateo, którego fiestę obchodzi się najhuczniej (9-25 września). Spotkamy dwóch Franciszków - świętego z Asyżu i... caudillo Franco. Miniemy podróżnika w kapeluszu i z kuframi (popularny el viajero), sprzedawcę ryb, mleczarkę, kamiennych sprzedawców na placu Fontán, no i oczywiście... Woody'ego Allena wyrzeźbionego przez Vicente Santaruę w 2003 r.

Przeglądaj drogowskazy