Dania, Region Stołeczny, København, Kopenhaga
Kopenhaga + dodaj notatkę o tym miejscu

Stolica królestwa Danii jest kulturalnym i biznesowym centrum swojego regionu – może pochwalić się największym portem lotniczym w Skandynawii. Kopenhaga wielokrotnie była wybierana jako jedno z miast o najwyższej jakości życia na świecie. Jest również miastem słynącym z ekologii – ponad jedna trzecia mieszkańców miasta jeździ do pracy na rowerze.

http://www.visitcopenhagen.dk/
http://www.kopenhaga.com.pl/

Ciekawe miejsca:

Most nad Sundem

Most Oresundsbron łączy Kopenhagę ze szwedzkim Malmo. Jest to najdłuższy most w Europie.

http://uk.oresundsbron.com/

Wolne Miast Christiania

Christiania to dzielnica Kopenhagi, której władze Danii nadały legalny status niezależnej społeczności. Jej powstanie związane jest z ruchem hippisowskim i anarchistycznym. Christiania jest w całości wyłączona z ruchu samochodowego. Będąc na miejscu warto pamiętać o panującej tam zasadzie „no running” – biegnące osoby uważane są przez mieszkańców Christianii za złodziei lub policjantów (którzy tępieni są w równej mierze).

http://www.christiania.org/

Muzea

W Kopenhadze i jej okolicach mieści się bardzo wiele muzeów dotyczących różnych dziedzin sztuki i nauki – między innymi Muzeum Filmu, Muzeum Geologiczne, Muzeum Marynarki Wojennej czy Muzeum Fotografii.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_museums_in_and_around_Copenhagen

Katedra Najświętszej Marii Panny

Katedra luterańska i najważniejszy kościół w Danii. Chociaż jej początki sięgają XIII wieku, obecny, neoklasycystyczny kształt został jej nadany dopiero w XIX wieku.

http://www.domkirken.dk/

Kościół Świętego Fryderyka

Kościół, nazywany również Marmurowym, utrzymany jest w stylu barokowo-eklektycznym. Jego budowa, z powodu wysokich kosztów, trwała od 1740 aż do 1876 roku (miał być wybudowany w całości z norweskiego marmuru).

http://www.marmorkirken.dk/

Amalienborg

Pałac jest oficjalną siedzibą rodziny królewskiej od XVIII wieku. Dziedziniec pałacu jest otwarty dla pieszych i ruchu kołowego, w jednym z budynków mieści się również Muzeum Pałacowe. Uroczysta zmiana warty odbywa się codziennie w południe.

http://kongehuset.dk/publish.php?dogtag=k_en_pal_ama

Ciekawe wydarzenia:

CPH:PIX Copenhagen International Film Festival

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kopenhadze powstał z połączenia dwóch dotychczas istniejących i konkurujących ze sobą festiwali filmowych. Odbywa się w drugiej połowie kwietnia a w trakcie jego trwania prezentowanych jest 170 filmów.

http://www.cphpix.dk/p/index.lasso

CPH Distortion

W pierwszym tygodniu czerwca w Kopenhadze odbywa się najbardziej szalona impreza wszechczasów. W ciągu sześciu dni we wszystkich dzielnicach Kopenhagi, na ulicach, w parkach i klubach wszyscy bawią się do upadłego.

http://cphdistortion.dk/

Copenhagen Jazz Festival

Na początku lipca organizowany jest w Kopnehadze ogromny festiwal jazzowy – w ciągu 10 dni artyści z całego świata grają ponad 800 koncertów.

http://jazz.dk/en/copenhagen-jazz-festival

Kulturnatten

W połowie października (w ostatni piątek przed szkolnymi feriami) w Kopenhadze ma miejsce Noc Kultury. Daje nam możliwość wieczornych odwiedzin w wielu muzeach, galeriach, teatrach i innych miejscach związanych z kulturą i sztuką.

http://www.kulturnatten.dk/da/kulturnatten.aspx

Przeglądaj drogowskazy